czwartek, 12 września, 2024
artykuły

Na Kasprowy Wierch wraca #StacjaEdukacja – wspólny projekt edukacyjny PKL i TPN

187views

Tatry zachwycają o każdej porze roku, dlatego nierzadko są celem wypraw dla wielu turystów. Jednak, oprócz pięknych krajobrazów, góry mają do zaoferowania znacznie więcej. Przekonamy się o tym podczas kolejnej edycji letniej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która już od 25 maja rusza na Kasprowym Wierchu. Inicjatorami i organizatorami projektu są PKL i TPN.

Wiosenne przeglądy techniczne i prace serwisowe w ośrodku turystycznym PKL na Kasprowym Wierchu dobiegają końca. Od 25 maja planowane jest ponowne udostępnienie kolei linowej i ośrodka PKL dla turystów. To dobra informacja, szczególnie dla osób, które planują w ciepłe dni cieszyć się pięknem gór i korzystać z ich uroku. Ale – jak się okazuje – to również idealny moment, aby nieco lepiej poznać Tatry, szczególnie że PKL oraz TPN już po raz kolejny zachęcają turystów do wzięcia udziału w letniej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która również od 25 maja rusza na Kasprowym Wierchu.

– W PKL dbamy nie tylko o atrakcje dla turystów, którzy goszczą w ośrodkach należących do Grupy. Mamy jasno określoną misję, która zakłada m.in. ochronę przyrody czy budowanie świadomości nt. górskiej przyrody wśród osób odwiedzających nasze ośrodki. Dbamy o to, by nie tylko odpowiedzialnie zachowywać się w górach, ale powszechnie o nich edukować. Dlatego kolejny raz wspólnie z TPN startujemy z akcją #StacjaEdukacja, dzięki której – mamy nadzieję – wszyscy lepiej poznamy i zrozumiemy góry – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.  

Pasażerowie kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch, w cenie biletu i bez dodatkowych opłat, mogą wziąć udział w akcji edukacyjnej. #StacjaEdukacja to spotkania z przewodnikami, którzy podczas prelekcji wprowadzają turystów w świat tatrzańskiej przyrody, górskiej topografii czy historii związanych z najstarszą koleją linową w Polsce.

Turyści w trakcie spotkań edukacyjnych prowadzonych nas Kasprowym Wierchu zdobędą informacje na temat powstania i ukształtowania Tatr, poznają nieco bliżej tutejszą faunę i florę, a także zasady panujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas prelekcji nie zabraknie również wielu ciekawostek, jak chociażby tych związanych z najszybszą odnotowaną prędkością wiatru, największą odległością na jaką potrafi skoczyć kozica górska, a także na temat temperatury ciała świstaków.

W trakcie opowieści przekazane zostaną także informacje na temat bezpieczeństwa w górach, ekwipunku każdego odpowiedzialnego turysty oraz właściwych zachowań na szlakach np. w momencie pojawienia się burzy.

To już czwarta edycja #StacjiEdukacji, co roku uczestnikami akcji są turyści w różnym wieku – począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów, licealistów i studentów, a skończywszy na seniorach.

Opowieści na szczycie Kasprowego Wierchu można posłuchać codziennie w godzinach 10:00-16:00. Przewodnicy, podobnie jak w roku ubiegłym, czekają na turystów w trzech wyznaczonych miejscach: stacja górna kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy Wierch – szczyt. Ich znakiem charakterystycznym jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN. Prelekcje odbywają się co 15 minut.

Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.

Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL dostępne są nastronie internetowejwww.pkl.pl. PKL rekomendują zakup biletów z wyprzedzeniem na wybrany dzień i godzinę w biletomatach lub przez sklep internetowym PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane