sobota, 18 maja, 2024
artykuły

Na majówkę, na majówkę… Sprawdź, gdzie warto w Polsce zaplanować długi weekend!

202views

Wielkimi krokami zbliża się majówka, a to dla wielu z nas oznacza kilka dni spędzonych poza domem. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyruszyć na długi weekend – góry to zdecydowanie dobry pomysł i gwarancja atrakcyjnego pobytu. Tatry, Beskidy, Pieniny, a może Bieszczady? Sprawdźcie dostępne atrakcje w górskich ośrodkach turystycznych Grupy PKL. 

Majówka to czas, na który wszyscy czekamy z niecierpliwością. Dni wolne pozwalają odpocząć od codzienności i spędzić chwile aktywnie poza domem. Tegoroczna zapowiada się długa i zdecydowanie pozwoli na relaks! Jeśli właśnie stoicie przed dylematem, który kierunek wybrać, by w pełni skorzystać z weekendu majowego – podpowiadamy, że w górach znajdziecie sporo atrakcji. PKL przygotowały aktywności i w wolne dni zapraszają do swoich ośrodków turystycznych na chwile odprężenia w bliskości z naturą.

– Zachęcamy wszystkich, aby w miarę możliwości majówkę zaplanować poza domem, nacieszyć się przyrodą i spędzić ten czas inaczej niż zwykle. Turystów, którzy w długi weekend planują wyjazd w góry, zapraszamy do ośrodków Grupy PKL. Przygotowaliśmy sporo atrakcji, które zdecydowanie pozwolą aktywnie spędzić te chwile – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.   

Aktywna majówka w górskich ośrodkach turystycznych Grupy PKL

Bieszczady – więcej niż relaks na świeżym powietrzu

Jeśli marzymy o majówce wśród krajobrazów, które pozwolą wypocząć oraz nacieszyć oko – Bieszczady to idealny kierunek. Te góry, oprócz niezwykłych widoków i natury, mają do zaoferowania mnóstwo ciekawych historii oraz kryją w sobie sporo tajemnic. Niektóre z nich możemy odkryć w solińskim ośrodku turystycznym PKL. Warto wspomnieć, że ze snu zimowego budzą się uwielbiane Czady i już 27 oraz 28 kwietnia ponownie otworzą bramy do Parku Tajemnicza Solina, w którym czeka sporo atrakcji.

Oczywiście najmłodsi ponownie odwiedzą Wioskę CzadówOsadę Olbrzymów, Studnię bez dna czy Labirynt Biesa. Na dzieci czekać będą również Zatopione Skarby OlbrzymówRusałkowy Ruczaj oraz Wąwóz Biesa.

Na gości odwiedzających soliński ośrodek turystyczny PKL w ostatni weekend kwietnia, już przy dolnej stacji Plasza czekać będą wesołe Rusałki, które najmłodszym wręczą upominki. Ale to tylko przedsmak tego, co czekać będzie na turystów odwiedzających to niezwykłe miejsce w majówkę

Od 1 do 5 maja w ośrodku turystycznym PKL w Solinie przeżyjemy Czadową Majówkę! Właśnie w tych dniach turyści skorzystają z wielu aktywności przygotowanych specjalnie na ten czas. Już przy stacji dolnej gości przywitają Rusałki z niespodziankami dla najmłodszych. Będzie kolorowo od balonów. Chętni rozsiądą się w mini-tronie Tajemnicza Solina, który dostępny będzie przy stacji Plasza.

PKL w Parku Tajemnicza Solina zaplanowały sporo atrakcji dla najmłodszych. To właśnie tam na dzieci czekać będą ciekawe spektakleW parku spotkamy świteziankę Barbarellę, która od 1 do 5 maja, dwa razy dziennie zabierze nas na wielką wiosenną paradę połączoną z muzyką i tańcamiW Wiosce Czadów natomiast przywita najmłodszych Czadowy Feliks (1-3 maja) i Melepeta Darko (4-5 maja)W trakcie spektakli nie zabraknie licznych konkursów z nagrodami!

W ośrodku turystycznym PKL Solina weźmiemy udział w niezwykłej podróży gondolami, w trakcie której zaobserwujemy zachwycające widoki na bieszczadzkie wzgórza, jezioro czy zaporę. Krajobrazami zachwycimy się również z tarasu Wieży Widokowej. W Kawiarni czy Karczmie Jawor spędzimy miło i smacznie czas.

Jaworzyna Krynicka – majówka na każdą pogodę

Relaks w otoczeniu gór, brak monotonii oraz mnóstwo aktywności na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody czeka na turystów w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej. Oprócz stałych atrakcji takich jak: przejazd koleją na szczyt Jaworzyny czy podziwianie krajobrazów z wysokości platformy widokowej, goście odwiedzający to miejsce skorzystają z nietuzinkowych atrakcji, dostępnych aż przez 4 dni! Aktywności zostały dopracowana tak, by skorzystali z nich zarówno najmłodsi, jak i dorośli.   

Na szczycie Jaworzyny zaplanowano liczne aktywności dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Podczas majówkowych dni czekać będą na nas m.in. zacięcia z jogi, liczne animacje, wycieczki rowerowe, beskidzkie spacery z przewodnikiem oraz degustacje lokalnych produktów wraz z możliwością ich zakupu.

Wszystkich miłośników kadrów zachęcamy do udziału w warsztatach fotograficznych, które 1 maja rozpoczną się prelekcją w kawiarni Widokówka, a następnie odbęda się zajęcia praktyczne w plenerze. Warto wspomnieć, że już od maja rozpocznie się również konkurs fotograficzny organizowany przez ośrodek turystyczny na Jaworzynie Krynickiej, który rozstrzygnięty zostanie pod koniec lipca. Zasady zabawy są proste wystarczy zrobić ciekawe zdjęcie, opublikować je w mediach społecznościowych koniecznie z hasztagiem #JAWOLOVETrójka zwycięzców weźmie udział w profesjonalnych i indywidualnych szkoleniach fotograficznych w wybranym przez siebie terminie.

Podczas majówki na krynickim deptaku warto wypatrywać MISIA POLARNEGO, który poczęstuje nas pysznymi krówkamiKażdy cukierek kryć będzie w sobie niespodziankę – kod zniżkowy na bilet turystyczny. Miś spacerować będzie codziennie przez około 1,5 godziny w dniach 1-4 maja.

Wszystkie atrakcje są DARMOWE w ramach zakupienia biletu na kolejkę! Szczegółowe informacje na temat wszystkich aktywności dostępnych przez weekend majowych oraz ich harmonogram dostępne są na stronie https://www.jaworzynakrynicka.pl/ oraz w mediach społecznościowych ośrodka

Jeśli zostajemy w Krynicy na dłużej warto pamiętać, że w budynku dolnej stacji kolei gondolowej dostępny jest także Hotel*** Jaworzyna Krynicka.

Majówka w stylu retro na Górze Parkowej

Nietuzinkowo spędzimy czas w Krynicy-Zdroju, która słynie z wód leczniczych oraz urokliwych miejsc. Jednym z nich jest właśnie ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowejw którym „przenosimy się w czasie” do lat 30. ubiegłego wieku.

Turyści odwiedzając Górę Parkową w weekend majowy poznają historię tego miejsca, a za pomocą multimediów wyruszą w fascynującą podróż w czasie

Na wzniesienie dotrzemy oryginalnymi i odrestaurowanymi wagonikami kolei linowo-terenowej PKL, pochodzącymi z 1937 roku.

Przy budynku stacji górnej kolei czekają na wszystkich zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze. Po aktywnym czasie warto odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię, które nawiązują do eleganckiego stylu art deco i zasmakować w nich dań, które królowały w minionym czasie.

3 maja natomiast przygotujmy się na dzień pełen radości, kolorów i muzyki. Już od godziny 14:00 na Górze Parkowej rozpocznie się Holi Festiwal. Wydarzenie będzie wspaniałą okazją, by ze znajomymi czy rodziną oderwać się od codzienności i spędzić czas inaczej niż zwykle.

Relaks w Pieninach i niezapomniany spływ Dunajcem

Szczawnica zaskoczy nas różnorodnością perspektyw i pięknych widoków. W Pieninach będziemy podziwiać wiosenne widoki na niesamowite szczyty oraz Przełom Dunajca.

Miłośników przygody zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnych pakietów, w ramach których – jednego dnia – posłuchamy ciekawych opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, a na przykład kolejnego wyruszymy w podróż koleją linową na szczyt Palenicy. Podziwianie krajobrazów z wysokości to prawdziwa frajda zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Z pakietów łączonych skorzystamy już od 20 kwietniaWięcej na ten temat znajdziemy na stronie www.pkl.pl.

Niemniej imponujące widoki czekają nas podczas spacerów z przewodnikiem, które odbędą się 1 i 3 maja w godzinach 11:30, 13:00 i 14:30. Podczas wycieczek usłyszymy ciekawostki związane z regionem, pienińską przyrodą oraz historią. Górskie wędrówki rozpoczną się ze szczytu Palenicy, a zakończą na Szafranówce

Najmłodsi natomiast ciekawie spędzą czas spacerując ścieżką edukacyjną „Małych Zdobywców Gór”. Na tym nie koniec! Poszukiwaczom nietuzinkowych atrakcji polecamy zjeżdżalnię grawitacyjną, to prawdziwa gratka dla dzieci i dorosłych.

Wraz z nadejściem wiosny rusza sezon rowerowy, dlatego jeśli Szczawnicę chcemy zwiedzić jednośladem do naszej dyspozycji będzie wypożyczalnia rowerowa, która znajduje się tuż przy stacji dolnej kolei PKL na PalenicęMiłośników jednośladów i jazdy downhillowej natomiast czekają spore atrakcje w PKL Bike Parks.  

Jeśli szukamy noclegu w centrum Szczawnicy, warto zarezerwować pobyt w hotelu Willa Pod Kolejką, który znajduje się tuż obok stacji dolnej kolei PKL na Palenicę.

Wielkie grillowanie na Mosorny Groniu w Zawoi

Na Mosornym Groniu w Zawoi miłośników jednośladów czeka niezapomniana majówka na trasach downhillowych o różnym stopniu trudności.

Turystom, którzy planują tutaj spędzić swój czas wolny, polecamy również podróż koleją linową na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na szczycie dostępna jest wieża widokowa o wysokości 24,5 metra z tarasem na poziomie 18 metrów, z której panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku.

Majówka od zawsze kojarzy się nam z piknikami i grillowaniem. Dlatego tej smacznej tradycji nie zabraknie również w ośrodku turystycznym PKL. „Mosorny ma PSSSTRĄGA” – pod tym hasłem PKL zapraszają na wspólne grillowanie, które odbędzie się na tarasie przy Karczmie Mosorny Groń. Niech hasło nikogo nie zmyli, bo przypiekać będziemy nie tylko pyszne ryby, ale i inne przysmaki! 

Każdy turysta za okazaniem biletu na przejazd koleją otrzyma 10% rabatu na całe menu w Karczmie Morosny Groń, serwującej pyszne tradycyjne dania.  

Miłośnikom spacerów natomiast proponujemy wycieczki w towarzystwie przewodnika, który na turystów będzie czekać przy górnej stacji kolei. Wędrówki odbędą się zarówno 27 kwietnia, jak i 4 maja dwa razy dziennie o godz. 10:00 na Halę Śmietanową oraz o godz. 14:00 na Wodospad Mosorczyk. Oczywiście podczas spacerów nie zabraknie ciekawych opowieści o lokalnych tradycjach, pasterstwie czy tutejszej przyrodzie. Na wspólny trekking z przewodnikiem proponujemy zarezerwować około 2,5 godziny.  

W budynku stacji dolnej kolei linowej PKL dostępne są Pokoje gościnne Mosorny Groń, a także restauracja i bistro. Obiekt jest bardzo dobrą bazą wypadową na pobliskie szlaki.

Szczegółowe informacje o atrakcjach oraz ich dokładny harmonogram znajduje się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych ośrodka PKL Mosorny Groń

Festiwal latawców na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Relaks i aktywny wypoczynek czeka nas również w Beskidzie Małym. Wybierając ten górski kierunek, proponujemy odwiedzić ośrodek turystyczny PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, na której zawsze sporo się dzieje. W weekend majowy będziemy świadkami porywającego i magicznego festiwalu latawców. Turyści zaobserwują podniebne tańce kolorowych instalacji, a także udekorują latawce. Chętni wezmą udział w konkursach z nagrodami. Natomiast turyści szukający relaksu, będą mieli szansę rozgościć się z strefie chillout posłuchać muzyki.  

Warto wspomnieć, że PKL dla 200 osób, które jako pierwsze odwiedzą strefę wydarzenia na szczycie Góry Żar przygotowały prezenty w formie latawców do samodzielnego złożenia i udekorowania.

Więcej informacji odnośnie harmonogramu festiwalu znajduje się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych ośrodka.

Gubałówka – relaks z widokiem na Tatry

Jeśli długi weekend planujemy spędzić w Zakopanem, warto wówczas odwiedzić Gubałówkę, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta. Na kultową górę dostaniemy się wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL, z którego będziemy mogli podziwiać krajobrazy na przepiękne Tatry. Ale prawdziwe widoki na te niezwykłe góry czekają na nas na szczycie wzniesienia.

Miłośnikom adrenaliny polecamy zjeżdżalnię grawitacyjną, jej serpentynową trasę można pokonać na wózkach rozwijających prędkość do 23 km/h! Piękny widok na panoramę Tatr sprawią, iż przejazd ten na długo pozostanie w pamięci. Oprócz zjeżdżalni grawitacyjnej zarówno na dzieci, jak i dorosłych przy budynku dolnej stacji PKL na Gubałówkę czekać będą tory tubbingowepo których zjedziemy na specjalnych kołach pontonowych. Zabawa i emocje gwarantowane!

Spragnionych relaksu oraz smakoszy zachęcamy do odwiedzenia restauracji Tarasy Gubałówka oraz Widokówka, które serwują wyśmienite przekąski i napoje, a to wszystko z widokiem na piękne Tatry. Przy dolnej stacji natomiast w Restauracji Gwarno skosztujemy regionalnych dań w nowoczesnym wydaniu i to wszystko z widokiem na Giewont

Majówka na wysokości – Kasprowy Wierch

Turyści, którzy planują spędzić weekend majowy w Zakopanem na różnorodność oraz brak atrakcji narzekać nie będą. Miłośnikom pięknych górskich widoków, proponujemy podróż wagonikiem kolei linowej na szczyt Kasprowego Wierchu, skąd rozpościera się krajobraz na – jeszcze ośnieżone – tatrzańskie krajobrazy.

Zachęcamy do odwiedzin tej lubianej góry oraz skorzystania z przejazdu koleją PKL zanim rozpoczną się przeglądy techniczne, które zaplanowane są od 6 do 24 maja. Na szczycie góry znajduje się najwyżej położony sklep z pamiątkami #przeNOSIMY GÓRY #KasproWY, a także Restauracja Poziom 1959 oraz obserwatorium meteorologiczne IMGW.

Jak widać tegoroczna majówka zapowiada się zdecydowanie ciekawie, a wśród różnorodności atrakcji każdy z pewnością znajdzie tę idealną dla siebie.

Terminy dostępności atrakcji i funkcjonowania ośrodków turystycznych znajdują się na stronie internetowej PKL.

PKL rekomendują rezerwację biletów przez oficjalny sklep internetowy na stronie www.sklep.pkl.pl.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane