wtorek, 16 lipca, 2024
????????????????????????????????????
artykuły

Na Sądecczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe. Wspólne zadbajmy o bezpieczeństwo 

180views

Zimowe ferie to czas wypoczynku dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Aby upłynęły szczęśliwie, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zachować zdrowy rozsądek i mieć świadomość czyhających zagrożeń. Sądeccy policjanci przygotowali garść porad, dzięki którym można uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zimowego wypoczynku.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM

Opuszczone na okres ferii domy czy mieszkania, to dla złodzieja okazja do kradzieży. Zadbajmy zatem o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych swoim wyjeździe. Należy pamiętać, że nie ma idealnego zabezpieczenia, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania:

 • przed wyjazdem zamknij wszystkie okna, sprawdź zamknięcie drzwi, nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • sporządź listę i zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera wideo itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; inne cenne przedmioty zostaw u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy zdeponuj w banku;
 • poproś zaufaną osobę czy sąsiada, by zwrócił uwagę na twoje mieszkanie, wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał ulotki spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzystał z mieszkania.

WYBIERAJĄC SIĘ W DŁUŻSZĄ TRASĘ 

Planując wyjazd w długą trasę koniecznie należy dobrze się do niego przygotować. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach.

 • Wybierając się w dłuższą trasę kierowcy powinni być wypoczęci.
 • Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę; warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, kamizelkę odblaskową, łopatkę do odśnieżania i łańcuchy na koła.
 • Prowiant oraz przedmioty niezbędne w podróży najlepiej umieścić w schowkach pojazdu. Nie wolno zasłaniać widoczności kierowcy np. kładąc kurtki przy tylnej szybie.
 • Pod żadnym pozorem nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
 • Podczas jazdy zawsze należy przestrzegać przepisów, dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze, zwracać uwagę na innych użytkowników oraz utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na jezdni jest mokro, ślisko czy zalega śnieg.
 • Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych jest obciążająca dla kierowcy i wymaga większego wysiłku oraz koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. 

Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie należy zostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefony komórkowe, laptopy czy torebki. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. do bagażnika. Często zdarza się, że skradziony przedmiot ma o wiele mniejszą wartość w porównaniu do ceny nowej szyby, którą będzie trzeba wstawić. 

BĄDŹ BEZPIECZNY NA STOKU 

Aby urlop w górach upłynął spokojnie i pozostały po nim tylko miłe wspomnienia, policjanci apelują do narciarzy i snowboradzistów o właściwe zachowanie na stoku:

 • przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, regulaminu stoku i zasad kultury;
 • pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam – unikaj brawury, w trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób, nie zatrzymuj się na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona;
 • szusując bądź trzeźwy – jazda na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest karana, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku;
 • zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników stoku i pamiętaj o obowiązku korzystania z kasku ochronnego przez osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia;
 • pamiętaj, że okazja czyni złodzieja, a chwila nieuwagi, może kosztować utratę cennego sprzętu, dlatego nie pozostawiaj nart czy deski snowboardowej bez opieki. Umieść sprzęt w miejscu do tego przeznaczonym lub poproś zaufaną osobę o jego przypilnowanie.

W razie przypadków rażącego naruszenia prawa czy wystąpienia wypadku na stoku, należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 / 601 100 300 (numer ratunkowy w górach). W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pomocna może okazać się również aplikacja Ratunek, którą należy zainstalować w telefonie. Ratunek połączy Cię z ratownikami górskimi i wyśle im Twoją lokalizację (więcej informacji na www.ratunek.eu). 

WYSYŁAJĄC DZIECKO NA FERIE 

Okres ferii wiąże się ze zwiększoną liczbą zbiorowych wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy i inne formy wypoczynku. Co zatem zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?

 • sprawdź komu powierzasz swoje dziecko, kto organizuje pobyt oraz czy posiada odpowiednie licencje oraz doświadczoną kadrę wychowawców,
 • przed wyjazdem skorzystaj z kontroli autokaru – policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu sprawdzą stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz wszelkie niezbędne dokumenty (sprawdź, jak zgłosić taką kontrolę: https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/ruch-drogowy/e-uslugi-kontrola-autobusu/18042,E-uslugi-kontrola-autobusu.html),
 • przypomnij dziecku, by w czasie podróży nie pozostawiało bagażu bez opieki,
 • zwróć uwagę, by zawsze trzymało się grupy i miało opiekuna w zasięgu wzroku,
 • ostrzegaj dziecko przed kontaktami z nowo poznanymi osobami,
 • uświadamiaj też i ostrzegaj o niebezpieczeństwie jakie niosą ze sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
 • przekaż też dziecku kartkę z adresem domowym oraz numerami telefonów do domu i pracy rodziców, jak również numerem alarmowym.

FERIE W DOMU 

Gdy dziecko spędza ferie w domu zapewnij mu miejsce do zabawy i:

 • odpowiednio zabezpiecz instalację elektryczną, wodną i gazową, schowaj w lekarstwa, aby dziecko omyłkowo ich nie zażyło;
 • zadbaj, by pod nieobecność domowników dziecko miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby,
 • zostaw w widocznym miejscu numery telefonów do siebie, dziadków czy innych zaufanych osób, a także numery alarmowe;
 • przypomnij dziecku bezpieczne zasady korzystania z Internetu,
 • często dzwoń do domu, aby nie czuło się samotne;
 • przypominaj dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna;
 • zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu, nie opowiadało o wyposażeniu domu czy mieszkania, nie przyjmowało od obcych słodyczy, prezentów i kategorycznie odmawiało propozycji podwiezienia czy wizyty w mieszkaniu osoby nieznajomej;
 • naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania i informowało, gdzie wychodzi, z kim i kiedy wróci;
 • przypomnij dziecku, by poruszało się chodnikiem lub lewym poboczem drogi, przez jezdnię przechodziło wyłącznie w miejscach oznaczonych, a po zmroku nosiło odblaski.
 • podczas zabawy na świeżym powietrzu przypomnijmy dziecku, że dla własnego bezpieczeństwa nie może zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi i zbiorników wodnych. Na łyżwach powinno jeździć tylko w wyznaczonych miejscach i absolutnie nie ślizgać się po lodzie na rzece lub stawie. Gdy rzuca śnieżkami, niech nie łączy śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami i nie celuje w twarz drugiej osoby, ponieważ zabawa może zakończyć się tragedią.

Wszystkim mieszkańcom i turystom wypoczywającym na Sądecczyźnie, życzymy radosnych, a przede wszystkim bezpiecznych ferii.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu