piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Najciekawsze zjawiska z rumuńskiej sceny artystycznej w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

189views

15 grudnia 2023 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu otworzona zostanie zbiorowa wystawa DE FACTO. UAD 2023, skupiająca prace artystów-pedagogów z Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kluż-Napoka w Rumunii. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.00.

Wystawa DE FACTO, która swą premierę miała w Baia Mare latem tego roku, to prezentacja wielonurtowej twórczości artystów związanych z Uniwersytetem Sztuki i Designu w Kluż-Napoka. Jej najogólniejszą charakterystyką jest różnorodność formalna i tematyczna wszechstronność, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu technicznego – a są to cechy immanentne i kluczowe dla środowiska dydaktycznego, kształtującego pokolenia artystów. Zobaczyć będzie można prace zarówno z obszaru klasycznych technik (malarstwo, rzeźba, grawer, rysunek), jak i nowych mediów (fotografia, video, instalacja), co świadczy o wielokierunkowych kompetencjach dydaktyków oraz interdyscyplinarności w wyborze kształcenia, oferowanego przez placówkę – z zakresu sztuk plastycznych, dekoracyjnych, projektowania i renowacji.

Wystawa przybliża widzom zatem najciekawsze zjawiska z rumuńskiej sceny artystycznej i ukazuje współczesny profil uniwersytetu w Kluż-Napoka, ukształtowany zarówno lokalną tożsamością i tradycją, jak i dynamiką aktualnych poszukiwań.

Wstęp wolny!

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz