czwartek, 23 maja, 2024
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 99
artykuły

Najwięcej widać gdy zamknie się oczy…. – „Samsara” na DKF KOT w Kinie SOKÓŁ

162views

We wtorek, 14 maja, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film „Samsara” w reżyserii Lois’a Patiño, który wyświetlony zostanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT. Spotkanie z prelekcją filmoznawcy Karola Szafrańca rozpocznie się o godzinie 19:00.

Laos. Obserwujemy wypełnione spokojem, dyscypliną i oszałamiającą przyrodą życie młodych mnichów buddyjskich. Mieszkający w okolicznym domu nieopodal ich klasztoru nastoletni chłopak codziennie przepływa łodzią rzekę, aby czytać starszej kobiecie Tybetańską księgę umarłych, pomagając jej przeprawić się na tamten świat. Gdy Mona umiera, jej dusza rozpoczyna transcendentalną podróż w poszukiwaniu następnego ciała. Reżyser proponuje wówczas widzowi immersyjne doświadczenie, dowodzące, że czasem najwięcej widać, gdy zamknie się oczy. Niczym w filmach Apichatponga Weerasethakula, cykl reinkarnacji zbiega się z doświadczeniem oglądania. W przeprawie prowadzonej na granicy życia, śmierci i medytacji, Lois Patiño przenosi nas dosłownie w inny wymiar.

UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.

Bilety w cenie 14 i 17 zł (członkowie Klubu – 10 zł) do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ oraz online.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz