wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Nie daj się oszukać „na BLIKa”- policjanci apelują o ostrożność!

189views

Mimo że policjanci często apelują o rozwagę i informują o sposobie działania cyberoszustów wyłudzających pieniądze za pomocą kodów BLIK, nadal dochodzi do tego typu przestępstw. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni sądecka Policja otrzymała 8 zgłoszeń dotyczących takich oszustw, w których 10 mieszkańców Sądecczyzny straciło swoje pieniądze, po tym, jak przekazali kody BLIK osobom, które podszyły się pod ich znajomych.

Schemat działania cyberoszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym wytypowanego przez siebie użytkownika, tym samym je przejmując, a następnie rozsyłają do jego znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą z potencjalnymi ofiarami luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Wywierają też presję czasu, by nie miały chwili na spokojnie zastanowienie się nad sytuacją. Zazwyczaj wmawiają, że są w trakcie zakupów i zapomnieli portfela, czy kupują coś w Internecie po okazyjnej cenie, a nie mają pieniędzy na koncie. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy, nawet z nawiązką. Po otrzymaniu kodu, wygenerowanego przez aplikację bankową, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci. Chociaż właściciel konta musi potwierdzić taką transakcję, robi to, będąc przekonanym, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

W podobny sposób w ostatnich dwóch dniach tj. od 16 do 17 sierpnia br. zostało oszukanych 10 mieszkańców Sądecczyzny, którzy otrzymali przez komunikator wiadomość z prośbą o udostępnienie kodów BLIK. Nie byli świadomi, że ktoś podszył się pod ich znajomych, przez co stracili łącznie ponad 10 tys. złotych. Tylko w jednym przypadku próby takiego oszustwa, znajomi osoby, która rzekomo wysłała do nich prośbę o przekazanie kodu BLIK, nie potraktowali tej wiadomości poważnie i nie dali się oszukać.

Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego policjanci radzą, w jaki sposób uchronić się przed oszustami.

  • Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.
  • W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie znalazł się w potrzebie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: kom. Justyna Basiaga

            Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu