niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Niezdecydowany Białorusin wpadł „jak śliwka w kompot”

234views

Z Turcji do Krakowa przyleciał 27-letni obywatel Białorusi. W trakcie odprawy paszportowej w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie – Balicach początkowo był zainteresowany uzyskaniem ochrony międzynarodowej, a następnie z niej zrezygnował … i zaczęło się robić coraz ciekawiej.

Po przedstawieniu Białorusinowi zasad związanych z uzyskaniem ochrony międzynarodowej, w tym koniecznością zatrzymania paszportu, cudzoziemiec zrezygnował z tej formy ochrony.

Kiedy sprawdzono czy obywatel Białorusi spełnia warunki wjazdu do RP, okazało się, iż wiza którą posiada jest unieważniona zarówno w systemie, jak i fizycznie.

Ponadto stwierdzono, że w paszporcie cudzoziemca celowo zostały sklejone strony 4-5, na których znajdował się litewski stempel kontroli granicznej z graficznym przedstawieniem odmowy wjazdu.

Po dokonaniu dodatkowych sprawdzeń w systemach SG okazało się, że dane mężczyzny figurują jako osoby, której należy odmówić wjazdu. Ale to nie koniec kombinacji cudzoziemca …, funkcjonariusze ustalili,  że mężczyzna na Białorusi zmienił dane, by wjechać do strefy Schengen bez ciążącego na nim wpisu o tym, że jest niepożądany.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy RP przy użyciu podstępu. Obywatel Białorusi złożył obszerne wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Wobec cudzoziemca wydano decyzję o odmowie wjazdu, w konsekwencji czego odleciał samolotem rejsowym do Turcji.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

             Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału