Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w ramach patrolu mającego na celu przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnej migracji – po przylocie samolotu rejsowego z Aten – poddali kontroli pasażera podającego się za obywatela RP. Mężczyzna podczas kontroli posłużył się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby – w postaci polskiego paszportu, który figurował w bazach danych jako utracony przez posiadacza.
W toku dalszych czynności służbowych strażnicy graniczni ustalili prawdziwą tożsamość cudzoziemca. Jak się okazało, był nim 19-letni obywatel Egiptu, który objęty był decyzją nakazującą powrót do kraju pochodzenia.
Grupa Operacyjno-Śledcza Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczęła postępowanie przygotowawcze. W konsekwencji prowadzonych czynności obywatel Egiptu usłyszał zarzut usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy, przy użyciu dokumentu należącego do innej osoby.
W trakcie przesłuchania obywatel Egiptu przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie. Podejrzany złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze jednego roku pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat. Wniosek obejmował również dozór kuratora, obowiązek informowania sądu o przebiegu okresu próby oraz pokrycie kosztów postępowania. Prokurator Rejonowy Kraków Prądnik-Biały przychylił się do złożonego wniosku.
Decyzją sądu obywatel Egiptu został umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców, gdzie został doprowadzony pod konwojem.
Andrzej Gulewicz MTV 24
Źródło: Justyna DROŻDŻ
Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej






