czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Obywatel USA to 10 pasażer – od początku 2024 roku – próbujący wejść na pokład samolotu z „wystrzałowym” nadbagażem

161views

Dziś nad ranem funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach, w ramach nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa, ujawnili w jednym z bagaży 18 sztuk ostrej amunicji.

Amunicja znajdowała się w bagażu rejestrowanym 47-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych, odlatującego do Frankfurtu. Amerykanin nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego posiadania amunicji. Mężczyzna oświadczył, że nie wiedział o amunicji znajdującej się w jego bagażu rejestrowanym. Tłumaczył, że ujawnione przedmioty przypadkowo znalazły się w jego walizce i nie miał zamiaru wnosić ich na pokład statku powietrznego. Dodał również, że wraca z Ukrainy, gdzie brał udział – jako ochotnik – w walkach na froncie.

Powyższy czyn wyczerpuje znamiona art. 263 § 2 Kodeksu karnego – tj. nielegalne posiadanie broni lub amunicji – za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dalsze czynności prowadzić będą funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki SG w Krakowie-Balicach. Zatrzymana amunicja zostanie przekazana do Laboratorium KWP w Krakowie, a materiały sprawy do Prokuratury Rejonowej w Krakowie.

Przypominamy!!!

Podróżując samolotem nie możemy wnieść na pokład niebezpiecznych przedmiotów. Broń i amunicja nie może być przewożona w kabinie pasażerskiej, gdyż narażamy siebie i innych podróżnych na niebezpieczeństwo!

Chcąc legalnie przewieźć broń i amunicję przez granicę należy uzyskać specjalne pozwolenia.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

                Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej