czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Obywatelka Rwandy i Białorusinka zatrzymane

142views

W poniedziałek 18 marca krakowscy funkcjonariusze SG zatrzymali obywatelkę Rwandy, a kieleccy strażnicy graniczni Białorusinkę. Obie kobiety nie posiadały ważnych tytułów pobytowych na terytorium RP.

Obywatelka Rwandy przyleciała na terytorium RP pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Posiadała  paszport biometryczny oraz wizę krajową, która utraciła ważność. W związku z tym, że 30-letnia cudzoziemka od tygodnia przebywała nielegalnie w Polsce, została zatrzymana.

Natomiast strażnicy graniczni z Kielc, po przeprowadzonej kontroli legalności pobytu na terytorium RP, zatrzymali 18-letnią Białorusinkę. Cudzoziemka okazała do kontroli ważny paszport wydany przez władze Białorusi. Ustalono również, że kobieta posiada kartę pobytu, której ważność upłynęła w lutym bieżącego roku. Białorusinka nie posiadała innego ważnego tytułu pobytowego na terytorium RP.

W związku z powyższym – Komendant Placówki SG w Krakowie wobec Rwandyjki, a Komendant Placówki SG w Kielcach wobec Białorusinki – wydali decyzje o zobowiązaniu do powrotu, orzekając w nich jednocześnie o zakazie ponownego wjazdu cudzoziemek na terytorium RP i strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

               Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej