sobota, 15 czerwca, 2024
filmy

Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2023

176views

Wola Kurowska 7 czerwca 2024r.

7 czerwca br. w Woli Kurowskiej gm. Chełmiec, w restauracji „Stacja Wola” miała miejsce finałowa gala rankingu „Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2023”, na którą zaprosili: Zygmunt Berdychowski  Przewodniczący Kapituły, prof. Mariusz Cygnar Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Marcin Bednarz Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sadeckiej. Była to już 16 edycja oceny gmin subregionu sądeckiego za rok 2023, na której zostali wyłonieni najlepsi z całego regionu.

Ranking  zbadał kondycję gmin powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i  gorlickiego. Jego wyniki wyłonił  zespół badaczy  dr Marka Reichela  z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,  kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Pracę gmin oceniono w pięciu kategoriach oraz według ogólnej oceny końcowej, która przedstawia sumę wszystkich wyników, na podstawie których wybrano najlepsze samorządy.

W uroczystej gali uczestniczyli samorządowcy z całego subregionu sądeckiego. sołtysi, służby mundurowe, instytucje lokalne oraz organizacje pozarządowe. Honorowy patronat nad rankingiem objęli: prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel, starosta nowosądecki –Tadeusz Zaremba, starosta limanowski – Mieczysław Uryga oraz starosta gorlicki – Mieczysław Waląg. Organizatorem i inicjatorem cyklicznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz jest Fundacja Sądecka

Wyniki rankingu “Ocena Aktywności Gmin”:

Pierwsza kategoria – generowanie dochodów

1. Chełmiec

2. Piwniczna-Zdrój

3. Łososina Dolna

Druga kategoria – pozainwestycyjna działalność gospodarcza

1. Laskowa

2. Miasto Limanowa

3. Nowy Sącz

Trzecia kategoria – aktywność inwestycyjna gmin

1. Bobowa

2. Moszczenica

3. Miasto Grybów

Czwarta kategoria – efekty polityki społecznej

1. Nowy Sącz

2. Miasto Gorlice

3. Kamionka Wielka​

Piąta kategoria – dynamika

1. Bobowa

2. Miasto Limanowa

3. Gmina Limanowa oraz Piwniczna-Zdrój

Według ogólnej oceny końcowej wyłoniono ostatecznie zwycięzców:

Pierwsze miejsce – Miasto Limanowa

Drugie miejsce – Bobowa

Trzecie miejsce – Tymbark

Organizatorzy nie zapomnieli o długoletniej pracy w samorządach starosty Marka Kwiatkowskiego, Leszka Zegzdy,  wójta gminy Łącko Jana Dziedziny, oraz sołtysa i radnego gminy Gródek nad Dunajcem  Jana Winiarskiego. 

Ewelina Boczarska oraz duet akordeonowy Adrian Grybel i Kacper Król, laureaci VIII edycji konkursu „Sądeckie Młode Talenty” uświetnili swoimi występami uroczystą galę, która była prowadzona przez Mariolę Pater i Przemysława Bawołka.

Relacja Filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV 24