Ostrów Wielkopolski przyjazny pasażerom i turystom
18 października 2024r.
Ostrów Wielkopolski (Ostrów Wlkp.; dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski, w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w Polsce, w województwie wielkopolskim, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem; siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski; jedno z dwóch głównych miast aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kaliskiego Okręgu Przemysłowego.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 7 grudnia 2022 Ostrów Wlkp. liczył 70 296 mieszkańców i pod względem liczby ludności był 4. miastem w województwie i 49. w Polsce.
Ostrów Wielkopolski jest miastem powiatowym bardzo dobrze zarządzanym przez tutejsze władze. Posiada świetnie rozwiniętą komunikację autobusową miejską i dalekobieżną oraz kolejową. Dworzec autobusowy obsługujący 23 linie miejskie wykonany jest w kształcie elipsy, w pełni zadaszony i doposażony w cyfrowe wyświetlacze wyjazdu. Obok znajduje się duży węzeł kolejowy z dworcem doposażonym w poczekalnię, kasy oraz sklepiki z drobnym handlem i w restaurację. Linie kolejowe wybiegają z Ostrowa Wielkopolskiego w pięciu kierunkach.
W centrum przesiadkowym znajduje się również olbrzymi gmach widowiskowy „Arena Ostrów” z kilkutysięczną widownią. Na koncerty można przejść z pociągu czy autobusu wprost w pantoflach.
To nie wszystko gdyż w centrum przesiadkowym jest też olbrzymie centrum handlowe z Kauflandem i Media Expert włącznie. Jest też duży parking na samochody osobowe. W tym miejscu są również usytuowane rowery i hulajnogi miejskie, którymi można zwiedzić całe miasto.
W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się olbrzymich rozmiarów Konkatedra św. Stanisława Biskupa wybudowana w latach 1905-1907, okazały budynek Poczty Polskiej z 1886r. oraz wiele budynków o ciekawej architekturze.
W centrum miasta ma swoje miejsce aleja spacerowa oraz okazały rynek z ratuszem. Schludne, czyste miasto o wielu placówkach handlowych, skwerach i parkach, z akwenem wodnym oraz stadionem żużla motocyklowego, gdzie odbywa się wiele zawodów o randze międzynarodowej, przyjazne turystom warte jest zwiedzenia.
*****
Ostrów Wielkopolski to bogata historia od czasów osadnictwa do upadku miasta, oraz kolejnych wzlotów i upadków, aż po dzień dzisiejszy.
W czasie II wojny światowej Ostrów Wielkopolski znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę, w tzw. Kraju Warty, w rejencji kaliskiej, od 1941 w rejencji łódzkie.
Hitlerowski okupant dokonywał masowych prześladowań (praca przymusowa, obozy koncentracyjne), a także egzekucji ludności, m.in. 14 grudnia 1939 w Lesie Winiarskim pod Kaliszem zamordowano powszechnie znanych obywateli Ostrowa i Kalisza. W Ostrowie na tzw. Majdanie przy ul. Tadeusza Kościuszki znajdował się „wychowawczy obóz pracy” (styczeń 1942–grudzień 1944) pod zarządem Gestapo w Łodzi, w którym śmierć poniosło 198 osób[6]. W latach 1939–1945 około 16 tysięcy mieszkańców regionu ostrowskiego zostało przesiedlonych na roboty przymusowe do Generalnego Gubernatorstwa.
Okupacja niemiecka zakończyła się 23 stycznia 1945.
Płyta: Droga bez końca
Utwór: Z dali w dal
Relacja filmowa oraz muzyka instrumentalna
Andrzej Gulewicz MTV 24