sobota, 15 czerwca, 2024
filmy

Parowy wspomnień czar

430views

Muszyna, Żegiestów, Krynica-Zdrój  23  września  2023r.

Zabytkowy pociąg z lokomotywą TY2-911 przejechał malowniczą Doliną Popradu z Nowego Sącza do Muszyny, a następnie oddzielnymi kursami do Żegiestowa i do Krynicy-Zdroju.

W Muszynie pasażerom przygrywała kapela Kiborica podczas regionalnego poczęstunku, a legendy opowiadał starosta z muszyńskiego zamku. Pociągi retro bardzo ożywiają dworce, przywracają im chwilowo dawną świetność.

W ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, zabytkowy pociąg pojedzie jeszcze raz tą samą trasą w dniach  8 października oraz 11 listopada. Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Ta atrakcyjna przejażdżka pociągiem parowym cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem wśród turystów, stąd też wszystkie miejsca w sześciu wagonach były zajęte. Moc wrażeń i wspomnień, bo jak nie wrócić myślami do czasów, w których w ten sposób się podróżowało. To przecież wspomnienia czasów młodości dla niejednego pasażera. Niejednokrotnie, z powodu braku miejsc siedziało się na walizkach w przetłoczonych wagonach, ale podróż chociaż  uciążliwa zawsze była ciekawą.

W ten sposób starsze pokolenie podróżowało. Gwizd lokomotywy, podmuch wiatru przy uchylonym oknie oraz sypiące się iskry i kłęby dymu, a wszystkiemu towarzyszyła miarowa praca lokomotywy i stukot kół na szynach. Lokomotywa zawsze sprawiała wrażenie żywej maszyny.

Tunel pomiędzy Andrzejówką  a Żegiestowem o długości 513 metrów doprawia mroczne wrażenia, z tamtych czasów. Nie należy zapomnieć, że podczas jego budowy zginęli tu ludzie oraz konie. W pierwszej fazie budowy tunel się zawalił  grzebiąc przebywających tam pracowników. Czas przemija i pozostawia zawsze jakieś historie,  i te radosne i smutne. Tak samo każdy z nas ma jakieś wspomnienia z tamtych czasów, i te dobre  i złe.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24