sobota, 15 czerwca, 2024
filmy

Paryskie dworce kolejowe.  Spojrzenie w świat. Jak żyją inni……………

337views

Francja, Paryż sierpień 2023r.

Stolica Francji sama w sobie jest niezwykle atrakcyjna, ale miliony ludzi rocznie wykorzystuje Paryż  jako punkt przejazdowy w swoich podróżach. Paryskie dworce kolejowe są punktem wyjścia do wspaniałych, kolorowych i romantycznych podróży po Francji. Wszystkie budynki  są wyjątkowymi i niespotykanymi zabytkami architektury, które warto zobaczyć przynajmniej raz. Bilety kolejowe można kupić w kasach dworcowych lub w automatach biletowych na terenie dworca.

Paryż posiada sześć dużych dworców kolejowych: GARE MONTPARNASSE, GARE DU NORD, GARE DE L’EST, GARE DU LYON, GARE D’AUSTERLIDZ oraz GARE DU BERCY. 

Stolica Francji  ma połączenia kolejowe międzynarodowe oraz dalekobieżne krajowe. Dziennie przez dworce przemieszcza się tysiące pasażerów. Nowoczesny tabor TGV i SNCF zapewnia komfortowe i szybkie połączenia.  

Wszystkie dworce są sprzężone z wewnętrzną aglomeracyjną komunikacją: metrem, szybką koleją miejską – RER ( z piętrowymi wagonami ), oraz z  autobusami miejskimi. Jeżeli ktoś ma ochotę przesiąść się na taksówką, to jest tu ich pełno i każda ma wzięcie.  Bardzo szybko można się przemieszczać po całej aglomeracji paryskiej nawet w pantoflach, gdyż dworce są wielokondygnacyjne, połączone ruchomymi schodami z podziemiem, gdzie na różnych poziomach kursują pociągi RER oraz metro. Bardzo wysoko rozwinięty system komunikacyjny jest wprost zadziwiający i ułatwia szybkie przemieszczanie.

Na uwagę zasługuje TGV – pociąg dużych prędkości. rodzaj francuskich zespołów trakcyjnych, osiągających w regularnej eksploatacji prędkości do 320 km/h, który  został opracowany i wdrożony przez firmę Alstom przy współpracy z francuskimi kolejami państwowymi SNCF

Chociaż skrót TGV określa głównie typ pociągu, to funkcjonuje on również w szerszym sensie, jako określenie całego francuskiego systemu kolei dużych prędkości odnoszące się do samych pociągów, jak i do linii, po których pociągi te kursują, czy dworców z których korzystają i kategorii pociągów.

Rekord prędkości maksymalnej, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony 3 kwietnia 2007 przez pociąg TGV V150 we Francji. W 2015 roku rekord ten został pobity przez japoński pociąg typu Maglev MLX01.

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz

Płyta: Odległe światy, utwór: Dziwne sygnały

Relacja filmowa MTV 24