niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Pasażerowie na gapę w naczepie tira

218views

Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie przejęli od policjantów z Komisariatu Policji w Zabierzowie oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Cudzoziemcy zostali ujawnieni na terenie powiatu krakowskiego – ukryli się w naczepie tira. Kierowca, którym był Polak wracał z Grecji, przewożąc folię spożywczą.

W czwartek 2 listopada br. kierowca tira w trakcie postoju na parkingu przy autostradzie pod Krakowem usłyszał odgłosy w naczepie. Kiedy ją otworzył, ujawnił wewnątrz dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat. Podejrzewając, że są to nielegalni migranci, którzy pod jego nieuwagę weszli do środka, powiadomił o tym fakcie funkcjonariuszy Policji. Mundurowi ustalili, że najprawdopodobniej są to obywatele Bangladeszu. Cudzoziemcy nie mieli jednak przy sobie żadnych dokumentów, a jedynie plecaki z odzieżą i osobistymi rzeczami. Posługiwali się wyłącznie językiem ojczystym.

O fakcie ujawnienia nielegalnych „pasażerów na gapę” policjanci powiadomili funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Krakowie, którzy przejęli mężczyzn, a następnie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP i dokonali zatrzymania cudzoziemców. Mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów podróży oraz ważnej wizy, w związku z czym ich pobyt na terytorium RP był nielegalny. Ponadto obywatele Bangladeszu przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski w sposób nielegalny – wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

Natomiast kierowca pojazdu ciężarowego po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony.

W chwili obecnej funkcjonariusze z krakowskiej Placówki SG prowadzą dalsze czynności z udziałem cudzoziemców.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna DROŻDŻ

           Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej