wtorek, 10 września, 2024
artykuły

PKL rozpoczynają kolejny etap inwestycji ośrodka na Górze Pakowej w Krynicy-Zdroju

272views

Zgodnie z planem inwestycyjnym ośrodka turystycznego na Górze Parkowej, PKL rozpoczynają kolejny etap jego rozwoju oraz powstającej w najbliższym czasie Polany Muzyki i Świateł. Prace związane z zagospodarowaniem terenu planowane są na początek kwietnia. Realizacja tego projektu oraz budowa Wieży Widokowej zaplanowane są na 2024-2025 rok. W trakcie prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny będzie dostępny dla odwiedzających.

PKL w ośrodku na Górze Parkowej przeprowadziły już szereg działań rewitalizacyjnych, mających na celu przywrócenie świetności tego miejsca. W ciągu ostatnich dwóch lat odnowiona została stacja dolna, a także udostępnione zostały w niej multimedialne technologie, odrestaurowane zostały również historyczne i oryginalne wagony kolei linowo-terenowej PKL na Górę Parkową. Budynek stacji górnej został wyremontowany, m.in. odbudowane zostały legendarne modernistyczne tarasy. Odremontowane zostały również wnętrza Parkowej Restauracji oraz Kawiarni, które obecnie nawiązują do dawnego stylu art deco. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych.

– Góra Parkowa już po pierwszym etapie inwestycyjnym odzyskała dawny blask, jednak zgodnie z dalszą koncepcją rewitalizacji ośrodka, a także po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń administracyjnych, PKL rozpoczynają właśnie kolejny etap inwestycyjny. Zakłada on powstanie nowych retro atrakcji, które uzupełnią ofertę ośrodka oraz będą również nawiązywały do lat 30.  – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Od 2 kwietnia w krynickim ośrodku Grupy PKL zaplanowane zostały prace związane z rozpoczęciem realizacji inwestycji Polany Muzyki i Świateł. Przestrzeń, przyroda i atrakcyjna tematyka polany nawiązującej do symboliki Krynicy-Zdroju sprawią, że wkrótce będzie to miejsce idealne na całodzienny rodzinny wypoczynek poza domem.

Polana poprzez naturę i sztukę będzie wpisywać się w charakterystyczny styl ośrodka, nawiązujący do lat 30. ubiegłego wieku. Ten niezwykły ogród również będzie niezapomnianą podróżą w czasie, choć tym razem do przeszłości przeniesiemy się poprzez kontakt z naturą i sztuką. To właśnie w nim odwiedzający Górę Parkową, będą mogli podziwiać rzeźby z roślin, symbolizujące znane postacie uzdrowiska i Krynicy-Zdroju. W ogrodzie znajdą się kwiatowe rzeźby w kształcie instrumentów, z których usłyszymy niezapomnianą muzykę z minionej epoki retro.

Na Polanie Muzyki i Świateł będzie można nie tylko odpocząć w zielonej, parkowej przestrzeni, ale i posłuchać muzyki m. in. Jana Kiepury czy Marty Eggerth, którzy swoją pasją rozsławiali Krynicę-Zdrój. Polana stanie się również miejscem wystaw tymczasowych, podczas których prezentowane będą ażurowe rzeźby postaci z lat 30. czy witrażowe motyle.

Drugi etap inwestycji zakłada również powstanie Wieży Widokowej wraz z punktem widokowym na wysokości 36 m, która znajdować się będzie przy budynku stacji górnej kolei PKL na Górze Parkowej. To właśnie z Wieży Widokowej będziemy mogli podziwiać urokliwe krajobrazy Krynicy oraz Beskidu wraz z Jaworzyną Krynicką, a nawet Tatry. Obok wieży znajdzie się zielona strefa odpoczynku, w której turyści zrelaksują się i naładują baterie.

Prace inwestycyjne związane z przygotowaniem Polany Muzyki i Świateł rozpoczną się już w kwietniu. Kolejną częścią tego etapu będzie wyłonienie wykonawcy realizującego budowę Wieży Widokowej. Drugi etap prac inwestycyjnych przewidziany jest na lata 2024-2025.  

Projekt PKL przewiduje również trzeci etap modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, podczas którego powstanie nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Rozbudowana zostanie również strefa dla rodzin z dziećmi, w której powstaną: karuzela, fontanna czy tor samochodów retro. Trzeci etap inwestycji planowany jest na lata 2025-2027. PKL chcą na 90-lecie ośrodka w 2027 roku zaprezentować go w nowej odsłonie wraz ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi dla turystów zarówno latem, jak i zimą.

Podczas prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowej będzie dostępny dla turystów. Goście odwiedzający to niezwykłe miejsce będą mogli skorzystać z dostępnych atrakcji oraz podróży retro koleją na wzniesienie

Realizowane przez PKL inwestycje to szereg korzyści dla Krynicy-Zdroju oraz wzbogacenie oferty dla turystów odwiedzających ośrodek na Górze Parkowej. Dzięki realizowanej inwestycji miasto stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów oraz rozwinie swój unikatowy charakter. Góra Parkowa olśniewa historią i zachwyca nowoczesnością. Sentymentalna podróż w czasie jest zatem na wyciągnięcie ręki. Może się o tym przekonać każdy, kto odwiedzi Krynicę-Zdrój oraz ośrodek PKL na Górze Parkowej. 

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane