Sprawność urządzeń, profesjonalna obsługa, odpowiednie standardy funkcjonowania urządzeń i kolei, a także zadowolenie klientów – to niezbędne elementy, żeby określać ośrodki turystyczne PKL jako bezpieczny adres! Dlatego Grupa przestój serwisowy wykorzystuje również na wspólne ćwiczenia z służbami ratowniczymi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji nadzwyczajnych. Ćwiczenia z udziałem TOPR i PKL odbyły się na Kasprowym Wierchu.
Jednym z priorytetów PKL jest bezpieczeństwo zarówno osób odwiedzających ośrodki oraz korzystających z atrakcji, jaki i wszystkich pracowników. Każdego dnia – przed pierwszym kursem kolei i przewiezieniem turystów na szczyt – załoga PKL monitoruje sprawność funkcjonowania urządzeń oraz kolei. Sprawdzane są wszystkie elementy techniczne, elektroniczne, a także zabezpieczenia, w tym systemy mechaniczne i hamulcowe.
Dodatkowo – zgodnie z zalecaniami producenta kolei – PKL zawsze przed sezonem zimowym oraz letnim przeprowadzają prace techniczne i konserwacyjne, które związane są z przestojem technicznym urządzeń. Czas przerwy serwisowej na Kasprowym Wierchu, PKL wykorzystują na przeprowadzenie ćwiczeń, które realizowane są wspólnie z TOPR.
– W PKL dbamy o jakość urządzeń i stawiamy na profesjonalizm naszych pracowników. Dlatego każdego dnia w ramach codziennej pracy sprawdzamy parametry techniczne urządzeń, a w terminach wskazanych przez producenta prowadzimy prace serwisowe. Bardzo istotnym elementem, który pozwala zachować jakość naszej obsługi są szkolenia. Zawsze po zakończonych sezonach, ćwiczymy wraz z TOPR, by w sytuacjach nadzwyczajnych zapewnić bezpieczeństwo turystom – mówi Marcin Kucharski, kierownik ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu.
– Od początku działalności PKL, nigdy nie doszło do takiej sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja pasażerów z wagonów na Kasprowym Wierchu. Warto się szkolić i starać, żeby mieć pewność, iż PKL to bezpieczny adres! – dodaje Marcin Kucharski z PKL.
Przestój kolei w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu został wykorzystany na szkoleniowe próby ewakuacyjne pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem technik liniowych. W trakcie ćwiczeń ewakuacji z wagonu w rolę pasażerów wcielili się pracownicy PKL.
– Załoga PKL wraz z TOPR realizuje ćwiczenia, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pasażerom korzystającym z podróży wagonikami kolei. Cykliczne szkolenia naszych ratowników w awaryjnej ewakuacji, pomagają nam utrzymać sprawność działania. Dzięki tym ćwiczeniom możemy wspólnie z PKL zachowywać właściwy poziom umiejętności, a także trenować razem procedury, by w kryzysowej sytuacji działać skutecznie i bezpiecznie. Bardzo mocno w tym zakresie współpracujemy z PKL zarówno podczas ćwiczeń na obiektach, jak też podczas szkoleń lawinowych – opowiada Andrzej Marasek, ratownik TOPR.
Prace serwisowe i konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu potrwają do 10 listopada. Niezbędnym elementem ich zakończenia będzie odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania urządzeń przez TDT.
Do ośrodka PKL na Kasprowym Wierchu ponownie zapraszamy od 11 listopada.
Grupa PKL stawia na wiedzę i profesjonalizm, dlatego bierze udział również w szkoleniach prowadzonych przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT), które dotyczą a także – w ramach partnerstwa – współpracuje również ze specjalistami z AGH, którzy wykonują badania magnetyczne lin kolei, pozwalające monitorować ich stan. Pracownicy PKL, w ramach podnoszenia kwalifikacji, uczestniczą również w międzynarodowych szkoleniach realizowanych przez producentów kolei oraz w wysokogórskim centrum służb ratowniczych.
Istotnym elementem dla PKL i TOPR jest również budowanie świadomości wśród turystów, iż w górach należy być przygotowanym na różne sytuacje. Także latem, czy tym bardziej wczesną jesienią, w Tatrach zdarzają się są opady śniegu. Dlatego nawet korzystając z kolei linowej na Kasprowy Wierch warto zabrać ze sobą plecak z ciepłą kurtką, czapkę i przede wszystkim dobre, górskie obuwie. Może przecież zdarzyć się, że ze szczytu trzeba będzie zejść o własnych siłach, ponieważ silny wiatr uniemożliwi uruchomienie kolei.
PKL wraz z TPN i TOPR prowadzi działania edukacyjne dla turystów w ramach akcji Odpowiedzialnie w góry!. Do tych działań należą m.in. filmy, w których eksperci rekomendują jak właściwie przygotować się do wyjścia w góry, a także wakacyjne spotkania z przewodnikami na szczycie Kasprowego Wierchu w ramach akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja.
Informacje na temat terminów otwarcia ośrodków turystycznych, godzin funkcjonowania kolei oraz dostępnych atrakcji znajdują się na stronie internetowej www.pkl.pl.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopaner