niedziela, 26 maja, 2024
filmy

Połączenia kolejowe Muszyny i Krynicy-Zdroju

382views

Muszyna, Krynica-Zdrój   2023r.

Uruchamianie turystycznych linii kolejowych pomiędzy Polską a Słowacją pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie i zainteresowanie na tego typu podróże. Ten zabytkowy pociąg z Koszyc przywiózł mnóstwo słowackich turystów do Muszyny. Tak samo cieszy się dużym zainteresowaniem wakacyjne połączenie weekendowe Muszyny z miastem Poprad na Słowacji.

Jednak tą linię należałoby przedłużyć do Krynicy. Również nowo otwarte połączenie Krynicy z Jasłem wykazuje duży ruch turystów na dworcach w Krynicy-Zdroju i Muszynie. Jest to sygnał głównie dla przewoźników kolejowych i dla samorządów że warto tu uruchomić więcej linii, ale stałych w godzinach i w ciągu roku. Takie zapewnienie zwiększy jeszcze bardziej ruch pasażerski w tym rejonie kraju.  Też bardzo ważnym zagadnieniem tego  tematu jest przywrócenie międzynarodowego połączenia z Węgrami i Rumunią.

Aby to wszystko funkcjonowało tak jak przystoi w cywilizowanym świecie należy w pierwszej kolejności uruchomić budynki dworców kolejowych, zarówno w Krynicy-Zdroju jak i w Muszynie,  z wymaganą infrastrukturą kolejową, czyli poczekalniami z nagłośnieniem i wyświetlanymi rozkładami jazdy, rzetelną informacją, wc oraz parkingami. To jest podstawa. Rozkład jazdy nie może być „łamigłówką” dla pasażerów, do tego nie widoczny, często zaparowany.  Również pod względem estetyki należałoby wyremontować perony oraz tereny przy dworcach, do których dojeżdżają autobusy, taksówki i samochody prywatne. W dzisiejszych czasach to nie może być przysłowiowe „klepisko”. Nie przystoi!!! Dworzec, gdzie by nie był, czy w Polsce, czy za granicę pełni rolę bramy do miasta,  jest jego wizytówką.

Materiał nagrany w różnych okresach czasu.

Relacja filmowa