Przejażdżka skuterem wodnym po Jeziorze Rożnowskim zakończyła się dla jednego z mieszkańców Sądecczyzny spotkaniem z policyjnymi wodniakami patrolującymi ten akwen. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli, ponieważ pływał jednostką z silnikiem spalinowym w strefie ciszy. Mężczyzna był nietrzeźwy i nie miał wymaganych dokumentów.
18 czerwca br., około godziny 19:40 policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie, którzy patrolowali ten akwen, zauważyli skuter wodny z silnikiem spalinowym, który pływał w strefie ciszy. W związku z popełnionym wykroczeniem mundurowi skontrolowali mężczyznę, który się nim poruszał. 37-latek, co prawda posiadał patent sternika motorowodnego, ale nie miał dokumentu rejestracyjnego jednostki pływającej. Dodatkowo, policjanci wyczuli od mieszkańca powiatu nowosądeckiego woń alkoholu. Podczas badania trzeźwości urządzeniem Alcoblow, włączyła się czerwona dioda, co oznacza, że mężczyzna był nietrzeźwy. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci ruchu drogowego, by zweryfikować, ile alkoholu mężczyzna ma w wydychanym powietrzu, ten kategorycznie odmówił badania trzeźwości, zachowywał się agresywnie i był wulgarny. Dopiero w szpitalu została mu pobrana krew do dalszych badań.
Teraz 37-latek odpowie za złamanie przepisów Prawa ochrony środowiska i Ustawy o żegludze śródlądowej, jak również – w przypadku obecności alkoholu w pobranej do badań próbce – poniesie konsekwencje pływania skuterem wodnym po alkoholu. Warto przypomnieć, że łodzie silnikowe czy skutery wodne są traktowane przez prawo jako pojazdy mechaniczne, co oznacza, że osoba korzystająca z nich pod wpływem alkoholu, będzie odpowiadała dokładnie tak, jak w przypadku kierowania samochodem czy motorowerem.
Policjanci apelują o zdrowy rozsądek i trzeźwość nad wodą
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie ze sprzętów wodnych takich jak motorówka, skuter wodny czy żaglówka, będąc pod wpływem alkoholu, grozi surowymi karami (w tym utratą prawa jazdy!) i może być przyczyną tragedii. Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia wszelkich pojazdów, powodując obniżenie koncentracji, kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. Bardzo często przekłada się również na brawurę i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a od nich jest jeden krok do tragedii… Zatem wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, a w razie zagrożenia natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: kom. 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Izworska
Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu