wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych

147views

W minioną sobotę (22 czerwca br.) w Nowym Sączu w ramach cyklicznych działań kontrolnych policjanci ruchu drogowego po raz kolejny wykorzystali w służbie drona małopolskiej Policji do monitorowania stanu bezpieczeństwa i ujawniania nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego.

22 czerwca br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzili cykliczną akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze. Szczególnym policyjnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów zlokalizowane przy ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, czyli arteriach o dużym natężeniu ruchu.

Działania sądeckich policjantów po raz kolejny wsparł dron Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dzięki kamerze zamontowanej w urządzeniu, mundurowi obserwowali czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, zwłaszcza czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzali, czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem. W momencie zaobserwowania wykroczenia, patrol ruchu drogowego natychmiast podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili 51 wykroczeń, w tym 27 przekroczeń dopuszczalnej prędkości i 8 wykroczeń związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem w rejonie przejść dla pieszych. Na kierowców, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, policjanci m.in. nałożyli 42 mandaty karne oraz skierowali 2 wnioski do sądu o ukaranie. Jednemu kierowcy funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, a następnemu zatrzymali dowód rejestracyjny z powodu złego stanu technicznego pojazdu.

Przypominamy, że za wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych grozi mandat w wysokości 1500 złotych (3000 złotych w tzw. recydywie) oraz 15 punktów karnych, z kolei za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 50 do 2500 złotych (w recydywie 5000 złotych) i od 1 do 15 punktów karnych.

Głównym celem tej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci po raz kolejny apelują do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że od wszystkich użytkowników dróg, zależy nasze bezpieczeństwo. W zderzeniu z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie, dlatego tak istotna jest koncentracja i przestrzeganie przepisów przez kierujących. Z kolei piesi przed przejściem na drugą stronę jezdni każdorazowo muszą upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny.

Andrzej Gulewicz  MTV 24 

Źródło: Aneta Izworska

              Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu