czwartek, 13 czerwca, 2024
artykuły

Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych

210views

W miniony czwartek (12 października br.) w Nowym Sączu w ramach prowadzonych działań kontrolnych policjanci ruchu drogowego po raz kolejny wykorzystali w służbie drona małopolskiej Policji. Dzięki oku kamery mundurowi mogli dostrzec zdecydowanie więcej.

12 października br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, przy wsparciu krakowskich funkcjonariuszy, prowadzili cykliczną akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze. Po raz kolejny szczególnym policyjnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów zlokalizowane przy ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu.

Sprawdzanie, czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, zdecydowanie ułatwił funkcjonariuszom bezzałogowy statek powietrzny małopolskiej Policji. Kamera drona m.in. monitorowała czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzała, czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem. W momencie, gdy operatorzy drona zaobserwowali wykroczenie, natychmiast przekazywali informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań mundurowi ujawnili łącznie 9 wykroczeń – wszystkie dotyczyły wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych. Za to wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Należy pamiętać, że w okolicy przejść dla pieszych kierujący muszą zachowywać szczególną ostrożność i koncentrację, by nie doprowadzić do potrącenia. Rozwagę muszą zachowywać także sami piesi – choć przepisy dają im sporo praw w kwestii pierwszeństwa, nie są zwolnieni z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przed przejściem na drugą stronę jezdni każdorazowo muszą upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Aneta Izworska

              Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu