piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Poszukiwany listem gończym nietrzeźwy kierowca z dożywotnimi zakazami prowadzenia pojazdów wpadł na Sądecczyźnie 

228views

Czujny Sądeczanin widząc, że kierowca forda jedzie „zygzakiem”, zadzwonił na numer alarmowy. Jak się później okazało, zatrzymany przez policjantów mieszkaniec powiatu krakowskiego miał orzeczone zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych (w tym dwa dożywotnie) oraz decyzję o dożywotnim cofnięciu uprawnień. Dodatkowo był poszukiwany listem gończym i zarządzeniem sądu, bo do odsiadki miał karę 26 miesięcy pozbawienia wolności. Teraz grozi mu dodatkowe 5 lat.

16 lutego br. około godziny 22:25 mieszkaniec powiatu nowosądeckiego wracając do domu drogą krajową nr 75, w Maciejowej zauważył, że kierowca forda pokonuje trasę tzw. zygzakiem i wjeżdża na pobocze. Widząc takie zachowanie, uznał, że mężczyzna może być pod wpływem alkoholu, dlatego kiedy w Łabowej pojazd zjechał na parking, mieszkaniec powiatu nowosądeckiego postanowił także się zatrzymać i sprawdzić, co dzieje się z kierowcą. Jego zachowanie świadczyło, że najprawdopodobniej jest pod wpływem alkoholu, dlatego Sądeczanin zabrał kluczyki ze stacyjki i zadzwonił na numer alarmowy. 

Powiadomieni o zdarzeniu policjanci szybko dotarli na miejsce i zatrzymali podejrzewanego mężczyznę. Po przeprowadzeniu badania trzeźwości, okazało się, że mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnych systemach, na jaw wyszło, że 30-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego ma trzy aktywne orzeczone przez sądy zakazy prowadzenia pojazdów (w tym dwa dożywotnie, w dwóch przypadkach obejmują też wszelkie pojazdy mechaniczne) oraz decyzję starosty o dożywotnim cofnięciu uprawnień. Oprócz tego policjanci ustalili, że 30-latek jest poszukiwany listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy oraz zarządzeniem Sądu Rejonowego w Miechowie w celu zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego zakładu karnego, z uwagi na to, że ma zasądzoną karę łącznie 26 miesięcy pozbawienia wolności. 

Po wykonanych czynnościach w tej sprawie, 30-latek został przewieziony do sądeckiego zakładu karnego. Mężczyzna odpowie również za jazdę w stanie nietrzeźwości, niestosowanie się do orzeczonych środków karnych i prowadzenie po cofnięciu uprawnień, za go grozi do 5 lat więzienia.  

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz podejrzane zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „zygzakiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu