poniedziałek, 20 maja, 2024
artykuły

Pozostałości z czasów II wojny światowej odnalezione w Maciejowej 

215views

Wczoraj, tj. 27 lipca br., w miejscowości Maciejowa w powiecie nowosądeckim w rzece Kamienica został odnaleziony pocisk artyleryjski. Na miejsce wezwano saperów z Krakowa, a do czasu ich przybycia znalezisko zabezpieczali policjanci z komendy w Nowym Sączu oraz posterunku w Nawojowej. 

27 lipca br. o godzinie 10:20 oficer dyżurny sądeckiej komendy otrzymał zgłoszenie o niewybuchu znajdującym się w rzece Kamienica w miejscowości Maciejowa. W pierwszej kolejności znalezisko sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji, który potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Dzisiaj, tj. 28 lipca br., we wskazane miejsce przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która sprawdziła niewypał, zabezpieczyła go w pojeździe pirotechnicznym, a następnie zabrała pocisk do neutralizacji. Do czasu przybycia saperów teren zabezpieczali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz policjanci Posterunku policji w Nawojowej. 

Pamiętaj! W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić Policję! Do czasu przybycia funkcjonariuszy trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce znalezienia niewybuchu i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo.Znalezionych pocisków, min czy amunicji nie należy dotykać, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia czy rowów, rzek i jezior.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu