niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Promocja IV tomu wydawnictwa STUDIA SANDECJANA za nami 

320views

W czwartek, 19 października, w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu odbyła się promocja IV tomu wydawnictwa STUDIA SANDECJANA. Spotkanie zgromadziło wielu miłośników historii Sądecczyzny. Licznie przybyli także autorzy tekstów.

Była okazja do wysłuchania prezentacji dotyczącej całości wydawnictwa. Jego strukturę omówił redaktor naczelny, historyk Leszek Migrała.

Na IV tom, tak jak i na poprzednie tomy, składają się działy: Artykuły i rozprawy, materiały, miscellanea (różności), pro memoria (biogramy) oraz zapiski kronikarskie i notatnik bibliograficzny – mówił Leszek Migrała.

Artykuły wnoszą wielką wartość do badań historycznych, wszystkie są bardzo ciekawe. Wspaniale, że ukazuje się takie wydawnictwo, bo to pokazuje, że historia regionu Sądecczyzny jest ciągle odkrywana i badana. Brawa dla autorów za duże zaangażowanie –  powiedział prof. dr hab. Julian Dybiec.

Pokrótce swoje teksty omówili także niektórzy autorzy, jak prof. Tadeusz Aleksander, który napisał o „Studium Nauczycielskim w Nowym Sączu w latach 1959-1976”, Waldemar Nadolski, który opisał „Sporty wodne w Nowym Sączu do 1939 roku” czy Kamil Marszałek z Archiwum Narodowego w Krakowie – oddział w Nowym Sączu, który opisał „Strukturę własnościową Kamionki Małej od średniowiecza do połowy XIX wieku”.

Publikacja będzie dostępna w oddziałach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w cenie 35 zł. Obecnie w przygotowaniu jest tom V wydawnictwa. 

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk