niedziela, 26 maja, 2024
artykuły

Przed nami 18. edycja LABIRYNTU HISTORII – „Matejko – sny o Polsce”

348views

W 2023 roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Jana Matejki – jednego z najwybitniejszych i powszechnie cenionych polskich malarzy. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając twórczość artysty oraz jego działalność publiczną i patriotyczną, ustanowił rok 2023 Rokiem Jana Matejki. Z tej okazji Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na realizowaną w dniach 20-26 listopada 2023 roku 18. edycja LABIRYNTU HISTORII zatytułowaną „Matejko – sny o Polsce”, która przybliżać będzie różne aspekty twórczości i charakteru artysty, który jak nikt inny potrafił ożywić dawne dzieje Polski. Cytując za Juliuszem Starzyńskim: „nie ma nikogo, a zwłaszcza nie ma chyba ani jednego Polaka, który wobec twórczości Matejki mógłby pozostać obojętny”.

Jako malarz tematyki historycznej, Jan Matejko był kolekcjonerem pamiątek przeszłości i jednym z pierwszych polskich kostiumologów, twórcą cennego wydawnictwa o ubiorach. Wykłady znawców tematu opowiedzą o jego życiorysie, sztuce i kolekcji, która była podwaliną jednego z pierwszych prywatnych polskich muzeów.

W ramach wystawy „Imaginarium historii” zainspirowanej portretem Teodory, żony artysty, będzie można zobaczyć wyjątkową rekonstrukcję sukni ślubnej, zaprojektowanej przez Matejkę i uwiecznionej na portrecie małżonki. Tym samym obraz ten stanie się przyczynkiem do powiedzenia o różnych aspektach życia i twórczości artysty.

Tegorocznemu programowi towarzyszyć będzie też muzyka czasów Matejki – od Chopina do Żeleńskiego, która zagości w Labiryncie za sprawą śpiewaczki Marty Trybulec i pianisty Sławomira Cierpika.

Pełen program wydarzenia dostępny na stronie https://mcksokol.pl/wydarzenie/matejko-sny-o-polsce

Organizatorzy: Fundacja Nomina Rosae, MCK SOKÓŁ, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Małopolska

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: MCK Sokół  Nowy Sącz