niedziela, 26 maja, 2024
filmy

Rydz Safari  w Wysowej-Zdroju

738views

Wysowa-Zdrój 7-8 października 2023r.

W dniach 7-8 października 2023r. ( sobota, niedziela ) malownicza Wysowa zaprosiła na 16. Święto Rydza w nowej odsłonie pod nazwą – Rydz Safari.

Można było posmakować potrawy z rydza, obejrzeć profesjonalną wystawę grzybów ( jadalnych i niejadalnych ). Każdy coś tu dla siebie znalazł, na stoiskach z prawdziwym  rzemiosłem ludowym, z wypiekami i potrawami regionalnymi.  Nie zabrakło ludowego folkloru, kultury Karpat i historii Łemkowszczyzny. Jak co roku święto miało miejsce w Parku Zdrojowym.

Święto rydza to okazja do leśnych wędrówek za rydzem oraz dla kulinarnych doznań smakowych. Każdy kto zgłosił wcześniej swoje uczestnictwo mógł wziąć udział w konkursie – Rydz Safari. Były pokazy sokolnicze, pokazy rzeźbiarskie, występy zespołów folklorystycznych. Święto Rydza jest wydarzeniem dla wszystkich, nie tylko dla grzybiarzy, ale również  dla entuzjastów przyrody, smakoszy przeróżnych dań grzybowych oraz fanów ludowego rzemiosła i ludowej kultury.

Rozmawiali:

  • Katarzyna Miernik-Pietruszewska oraz Andrzej Miernik,  inicjatorzy i pomysłodawcy Święta Rydza w Wysowej-Zdroju
  • Henryk Sawka – rysownik, satyryk, ilustrator
  • Członek Stowarzyszenia Na Grzyby
  • Agata Marcinek – koronkarka szydełkowa z Lubczy pow. Tarnów

Organizatorami  tegorocznej imprezy są: Stary Dom Zdrojowy, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Łosie oraz Stowarzyszenie na Grzyby.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24