poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
artykuły

Sądecka grupa „SPEED” walczy z piratami drogowymi 

213views

Ich celem jest skuteczne eliminowanie z dróg najbardziej krewkich zmotoryzowanych i zmniejszania poczucie bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy. Mowa o policjantach sądeckiej grupy SPEED, którzy tylko w ciągu pierwszego półrocza 2023 roku skontrolowali ponad 3 tys. pojazdów, ujawniając blisko 3,4 tys. wykroczeń, z czego aż 2,4 tys. dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości.  

Specjalistycznie przeszkoleni i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej Policji, którzy wchodzą w skład grupy „SPEED” każdego dnia wyruszają na drogi Sądecczyzny i okolicznych powiatów, gdzie walczą z przejawami agresji oraz łamaniem przepisów przez kierujących. Od stycznia do końca czerwca br. mundurowi skontrolowali 3 190 pojazdów, ujawniając 3 359 wykroczeń, z czego 2 378 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości (w tym 37 przekroczenia limitu prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h). Policjanci ujawnili także 18 przestępstw popełnionych przez kierujących, z których 9 prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości, 5 kierowało pomimo cofniętych uprawnień, a 4 nie stosowało się do orzeczonych przez sąd środków karnych. W efekcie funkcjonariusze nałożyli 2 868 mandatów i skierowali 83 wnioski do sądu o ukaranie niefrasobliwych kierowców. Ponadto policjanci zatrzymali również 44 prawa jazdy oraz 98 dowodów rejestracyjnych pojazdów.  

W odpowiedzi na sygnały docierające ze strony mieszkańców Sądecczyzny, pod koniec czerwca br. policjanci zorganizowali debatę społeczną z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, podczas której uczestnicy poruszyli nurtujące ich tematy związane bezpieczeństwem, szczególnie w rejonie parkingu przy al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, potocznie nazwanego „Jojkiem”. Uwzględniając oczekiwania i potrzeby mieszkańców, wspólnie zdiagnozowano wówczas zagrożenia oraz nakreślono kierunki działań, które mają przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa w tym rejonie. 

Funkcjonariusze sądeckiej grupy „SPEED” prowadzą również cyklicznie, szczególnie późnym wieczorem i nocą, działania kontrolne mające na celu zmniejszenie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Policjanci mówią stanowcze NIE piratom drogowym! 21 lipca br. zatrzymali prawo jazdy i ukarali 14 punktami karnymi kierowcę mazdy, który ulicą Legionów w Nowym Sączu jechał 112 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość o 62 km/h. Z kolei następnego dnia, tj. 22 lipca br. około godziny 23:00 w rejonie parkingu przy al. Józefa Piłsudskiego zatrzymali kierującemu mitsubishi dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ samochód emitował nadmierną ilość hałasu i spalin. W związku z tym do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie.

Przypominamy, że każdy może poinformować Policję np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają prędkość, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub wysyłając zarejestrowany materiał filmowy z agresywnym zachowaniem innego uczestnika ruchu na adres mailowy: stopagresjidrogowej@nowy-sacz.policja.gov.pl.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

              Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu