czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Skarby Górali spoza Podhala. Transmisja konferencji

437views

Zapraszamy na transmisję konferencji „Skarby Górali spoza Podhala” już w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 10:00 na profilu Skarby Górali na portalu Facebook i kanale Skarby Górali na YouTube. Konferencja to niezwykłe spotkanie pięciu grup mniej znanych górali z miłośnikami autentycznego dziedzictwa kulturowego mieszkańców polskich gór.

Podczas trwającego 2 lata projektu prowadzonego przez Fundację Mapa Pasji we współpracy z pięcioma ośrodkami kultury: Babiogórskim Centrum Kultury, Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łącku, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz norweskim Haskog udało się przekonać Polaków, że prawdziwego górala spotkać można nie tylko w Zakopanem.

Mieszkańcy i goście doświadczali bogatego dziedzictwa lokalnego, uczestnicząc w koncertach i warsztatach artystycznych, przygotowując spektakle teatrów ze społecznością czy wyruszając na trasy questów – gier terenowych. Babiogórcy, Orawianie, Górale Biali, Górale Nadpopradzcy i Łemkowie zapraszają na podsumowanie wydarzeń projektu. W programie m.in. naukowy panel dyskusyjny pt.  „Co jest prawdziwym skarbem Górali spoza Podhala?”, odkrywanie lokalnych skarób w z questami, znaczenie teatrów ze społecznością, filmy o 5 grupach górali i premiera teledysku wspólnej pieśni Górali spoza Podhala, w której powstaniu brało udział 200 osób.

Zapraszamy wszystkich miłośników góralszczyzny i nie tylko. Wydarzenie jest dedykowane osobom zainteresowanym lokalnym dziedzictwem kulturowym i turystyką, a także pracownikom ośrodków kultury i skansenów z całej Polski, którzy mogą zainspirować się działaniami projektu „Skarby Górali spoza Podhala”.

By wziąć udział w transmisji konferencji, wystarczy w poniedziałek, 22 kwietnia od godz. 10:00 wejść na profil Skarby Górali na portalu Facebook i kanał Skarby Górali na YouTubie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Paulina Chojnacka

                       Specjalista ds. Promocji i Komunikacji Fundacja Mapa Pasji