poniedziałek, 15 lipca, 2024
artykuły

Skuteczna walka sądeckich policjantów z przestępczością gospodarczą i narkotykową 

249views

W 2023 roku sądeccy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej i narkotykowej prowadzili intensywne działania. Efektem ich pracy było m.in. ukrócenie procederu poświadczania nieprawdy w dokumentacji finansowo-księgowej w jednej z sądeckich firm, zabezpieczenie 15 kilogramów narkotyków oraz 41 kilogramów tytoniu i 36 tysięcy 280 sztuk papierosów bez znaków akcyzy skarbowej. 

Przeciwdziałanie przestępczości gospodarczej 

W kategorii przestępstw o charakterze gospodarczym w 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli 1016 postępowań (najwięcej w Małopolsce, poza KMP w Krakowie), osiągając przy tym wysoki poziom wykrywalności, który wyniósł 82,8% (to drugi najlepszy wynik wśród jednostek garnizonu małopolskiego). Przestępstwa gospodarcze nie mają bezpośredniego wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, takjak jest to w przypadku przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu czy mieniu. Liczba wszczętych postępowań świadczy natomiast o zaangażowaniu i dobrej pracy sądeckich funkcjonariuszy. 

W 2023 roku policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, które dotyczyło nieprawidłowości w jednej z firm działających na terenie powiatu nowosądeckiego. W tym czasie policjanci przeanalizowali dokumentację finansowo-księgową firmy, zabezpieczoną w 42 kartonowych pudłach, przesłuchali ponad 4,5 tysiąca osób, w tym klientów, podwykonawców, instalatorów i pracowników firmy. Policjanci regularnie współpracowali także z pracownikami Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w związku z toczącymi się jednocześnie postępowaniami skarbowymi. W efekcie jedna osoba usłyszała zarzut dokonania 1410 czynów karalnych związanych z poświadczaniem nieprawdy w wystawianych fakturach, co miało znaczenie prawne dla rzetelności ksiąg rachunkowych i deklaracji VAT. Jak wynikało z ustaleń, firma, by zdobyć klientów oferowała im towar wraz z montażem, jednak usługa nie była wykonywana, z kolei klient kupował taniej, ponieważ zamiast 23-procentowej stawki podatku VAT, płacił 8 procent. Za popełnione przestępstwo z art. 271 § 3 kk grozi kara do 8 lat więzienia. 

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą we wrześniu 2023 roku zatrzymali 56-latka, który w wynajmowanych garażach na terenie Nowego Sącza przechowywał nielegalną krajankę tytoniu oraz papierosy. Podczas realizacji zabezpieczyli łącznie ponad 41 kilogramów tytoniu i 36 tysięcy 280 sztuk papierosów bez znaków akcyzy skarbowej. Swoją działalnością właściciel nielegalnego towaru naraził Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 70 tysięcy złotych. 

Przeciwdziałanie przestępczości narkotykowej 

W kategorii przestępstw narkotykowych w 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli 170 postępowań, osiągając przy tym bardzo wysoki poziom wykrywalności, który wyniósł 98,5%. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonych działań oraz podejmowanych interwencji ujawnili i zabezpieczyli łącznie ponad 15 kilogramów substancji zabronionych, w tym około 11 kilogramów marihuany o łącznej czarnorynkowej wartości około 750 tysięcy złotych. 

W 2023 roku w jednym z większych sukcesów policjantów zwalczających przestępczość narkotykową były realizacje prowadzone na terenie powiatu limanowskiego, bocheńskiego i wielickiego. Ich efektem było zabezpieczenie 5,4 kilograma różnego rodzaju narkotyków (m.in. marihuany, mefedronu, amfetaminy, MDMA, 3-CMC, kokainy) oraz 407 sztuk tabletek ecstasy. Zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków i wprowadzania ich do obrotu usłyszało 5 osób, a trzy z nich decyzją sądu zostały aresztowane na 3 miesiące. Za popełnienie takich przestępstw grozi do 12 lat więzienia. 

Z kolei pod koniec 2023 roku w wyniku prowadzonych działań na terenie gminy Stary Sącz policjanci zatrzymali mężczyznę, u którego ujawnili ponad kilogram narkotyków – marihuany, siarczanu amfetaminy oraz amfetaminy w postaci płynnej. Właściciel nielegalnych substancji usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających, za co grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Andrzej Gulewicz  MTV24 

Źródło: Aneta Izworska

             Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu