czwartek, 30 maja, 2024
filmy

Słowacja uruchomiła linię autobusową z Bardejowskich Kupeli do Krynicy-Zdroju

388views

Krynica-Zdrój, Bardejowskie Kupele 6 września 2023r.

Słowacja uruchomiła od 1 lipca linię autobusową łączącą dwa uzdrowiska, Bardejowskie Kupele na Słowacji z Krynicą-Zdrój po stronie Polski. Jest to jednak pilotażowa linia autobusowa. Połączenie między dwoma uzdrowiskami zapewnił bardzo dobry słowacki przewoźnik SAD Prešov.

Za przejazd nowoczesnym autobusem można zapłacić u kierowcy gotówką lub kartą bankomatową. Cena biletu – 2,90 euro. Linia działała dwa razy dziennie w każdym kierunku, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Czas podróży ok. godziny. Wyjazd z Krynicy-Zdroju o godź. 9.17. Powrót z Bardejowskich Kupeli o godź. 16.03.

Ustalonym przystankiem  docelowym  jest dworzec PKP w Krynicy-Zdroju,  zgodnie ze słowacką informacją internetową:  Prešovský samosprávny kraj  PSK zainwestował 50 tysięcy w to połączenie a sam projekt pilotażowy ma wspierać transgraniczny transport i turystykę.

Mało kto wie, że taka linia istnieje. Były rozmowy obu stron, Polski i Słowacji aby uruchomić tak bardzo potrzebne połączenia obu krajów, zarówno kolejowe jak i autobusowe. Sprawy były omawiane wcześniej na Krynica Forum 2022 z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Ireneusza Merchela,  Prezesa Zarządu PKP PLK.  Po stronie polskiej w Krynicy-Zdroju, brak  jakiejkolwiek reklamy tego autobusu,  prawidłowego rozkładu jazdy na przystanku,  na tzw. dworcu ( jeżeli można go tak nazwać ), który straszy dziurami w jezdni oraz brakiem poczekalni. Mikroskopijny, niewidoczny rozkład odjazdu autobusu naklejony przez Słowaków ( na jednej z dwóch ) tablicy stanowiskowej, „jakby potajemnie”,  z drugiej strony tablicy. Stan przyjmowania gości z zagranicy wręcz fatalny, nie wspomnę o polskich podróżnych, którzy zupełnie nic nie wiedzą, bo i skąd!

Jeżeli mówimy o Krynicy-Zdroju jako o Perle Polskich Uzdrowisk, to niech ta „Perła” zacznie w końcu jakoś wyglądać od strony bramy do miasta, jaką jest zapewne dworzec. Jak cię widzą tak o tobie mówią i piszą! Chyba już dość tego wstydu! Nie wolno w żadnym wypadku zaprzepaścić tego co może w przyszłości stanowić ważny trzon komunikacyjny dla Krynicy w połączeniach kolejowo-autobusowych z całą Polską i ze światem. Skoro przewoźnik słowacki udostępnił swoje autobusy do regularnych połączeń to należy się tylko cieszyć, ale należałoby też pomóc w sprawach opisanych j.w. Trzeba wiedzieć, że Słowacja przyjmuje turystów w sposób godny,  po Europejsku.

Co do uruchomionego kursu autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją należy zaznaczyć, że przebiega on przepiękną trasą z Krynicy-Zdroju przez Tylicz, Muszynkę, 33-tysięczne miasto Bardejów ( który dysponuje nowoczesnym, europejskim dworcem autobusowym ) do Bardejowskich Kupeli. Przepiękne widoki krajobrazowe. Jeżeli ktoś nie chce jechać do Bardejowskich Kupeli, może wysiąść w Bardejowie aby zobaczyć  historyczne miasto, a jest co oglądać i z Bardejowa wrócić tym samym autobusem do Krynicy-Zdroju.

Bardejowskie Kupele, czyli Bardejów Zdrój to słynne uzdrowisko na Słowacji. Architektura samego centrum podobna do krynickiej. Dużo zieleni, parków, terenów spacerowych, pensjonatów, hoteli, obiektów sportowych z pływalnią włącznie.  Można zjeść, napić się kawy czy piwa.

Bardejowskie Kupele oraz miasto Bardejów to miejsca warte zwiedzenia. Dużo tu się też dzieje pod kątem kultury, turystyki i sportu.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24