SOS dla życia na planecie Ziemia!
Zalew Wodny Klimkówka, gminy Uście Gorlickie i Ropa 22 marca 2025r.
Zmiany klimatyczne naszego wieku na Ziemi powodują olbrzymie zmiany w naturalnym środowisku, od którego jest uzależnione życie ludzi i zwierząt oraz prawidłowe funkcjonowanie przyrody. Zachwiana równowaga jest przyczyną coraz częstszych, różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Jednym z tych niekorzystnych zjawisk jest między innymi susza, która otoczona upałami wręcz wysusza i wypala to naturalne środowisko.


Autentycznie jesteśmy świadkami wysychania jezior, rzek i potoków, a więc najważniejszego życiodajnego składnika jakim jest woda. Z powodu braku opadów deszczu i śniegu nie ma napływu wody do zbiorników wodnych, a ta która się tam jeszcze znajduje po prostu wysycha i wyparowuje, a przy większych zbiornikach jej brak odsłania jednocześnie wielkie połacie terenu, które istniały przed zalaniem.


Takie marsjańskie krajobrazy przywołujące wręcz smutek oraz chwile zastanowienia zobaczymy obecnie w Klimkówce, gmina Uście Gorlickie. Bardzo nieciekawy widok, który daje dużo do myślenia co do przyszłości życia na naszej niebiesko-zielonej planecie, jedynej w swoim rodzaju w otaczającym nas wszechświecie. A takie zjawiska pojawiają się już globalnie.


Jeżeli nie jest jeszcze za późno to już na pewno wielkie SOS dla ochrony naturalnego środowiska, które człowiek wręcz niszczy już od dziesiątków lat, nie zważając na skutki swojej grabieżnej ingerencji. Oby to nie była ta ostatnia chwila bytu człowieka na tej planecie.


Największymi skarbami Ziemi są woda i tlen, bez nich życie przestanie istnieć. Jak widać nie do wszystkich dociera ta powaga zagadnienia. Wycina się nagminnie zdrowe drzewa, w milionach sztuk. To już nie tzw. przecinka tylko gigantyczna fabryka pozyskiwania drewna, przy olbrzymim zasobie pracowników i maszyn oraz samochodów do jego transportu. Należy wiedzieć, że przed hałasem uciekają mieszkańcy lasu i dlatego też coraz częściej możemy ich spotkać na ulicach miast czy miasteczek. Należy również wiedzieć, że drzewa magazynują olbrzymią masę wody oraz wytwarzają tlen, czy stanowią barykadę przed huraganami. A więc są niezbędne do egzystencji żywych organizmów.
Innym przykładem ingerencji człowieka na środowisko jest zmiana koryt rzek i potoków, sztuczne naśnieżanie ( które wytwarza miejscowy mikroklimat, niekorzystny jednak dla globalnego ) oraz zabudowa górskich zboczy i terenów zielonych. Pomału zaczynają znikać tzw. dzikie tereny przyrody. Jeszcze trochę i ludzkość pozbawiona będzie swobody rekreacji w obrębie naturalnego środowiska. Nagminnie sprzedaje się te tereny, które stają się prywatne. Taka forma zabudowy niedopuszczalna jest np. we Francji czy w Niemczech.
Dla przykładu znikomy jest dostęp dla zwykłego śmiertelnika do zbiornika wodnego w Klimkówce, bowiem wydano zezwolenia na zabudowę terenu wokół sztucznego jeziora osobom prywatnym. I w efekcie napotykamy ogrodzenia, czy na zakazy wstępu.
Jest wiele czynników, które nie sposób jednorazowo wszystkie wymienić, które mają wpływ na zachwianie równowagi naturalnego środowiska, które w końcu mają ostatecznie wpływ na globalną skalę zmiany klimatu. Jeżeli człowiek nie powstrzyma degradacji otaczającego go środowiska, to życie na ziemi przestanie istnieć!
Płyta: Odległe światy. Utwór: Dzień i noc
Relacja filmowa oraz muzyka instrumentalna
Andrzej Gulewicz MTV 24