sobota, 13 kwietnia, 2024
artykuły

Spędź aktywnie ferie na stoku.

613views

Ośrodki turystyczne PKL z szeroką ofertą dla narciarzy.

Ferie zimowe to zawsze długo wyczekiwany czas, szczególnie kiedy jesteśmy miłośnikami sportów zimowych i białego szaleństwa. Jeśli właśnie rozpoczynasz urlop i zastanawiasz się, który kierunek wybrać, by wolne dni w pełni wykorzystać aktywnie i na stoku, koniecznie sprawdź propozycję przygotowaną przez ośrodki narciarskie Grupy PKL. W ofercie znajdziesz trasy, na których poszusujesz nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorową porą.

Choć kierunków wyjazdów feryjnych w Polsce jest wiele, to góry zimą kuszą nie tylko śniegiem i pięknymi krajobrazami, ale również ofertą aktywności przygotowaną dla miłośników białego szaleństwa w każdym wieku. Oczywiście warto zapoznać się z nią nieco wcześniej i z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd na narty oraz zarezerwować skipass na szusowanie w ośrodkach PKL.

– Zapraszamy narciarzy do ośrodków PKL, w których każdy znajdzie dopasowaną trasę do własnych umiejętności. Przygotowaliśmy propozycje na cały dzień, a także jazdy wieczorne by jak najlepiej wykorzystać aktywnie czas w zimowe ferie – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Narciarskie ferie na Jaworzynie Krynickiej

Aktywnie spędzimy czas wolny na Jaworzynie Krynickiej. W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka do dyspozycji miłośników sportów zimowych są aktualnie: trasa nr 1 o długości 2600 m, trasa nr 2 o długości 900 m oraz 2a również o tej samej długości, trasa nr 3 o długości 650 m oraz trasa nr 6 o długości 1050 m, która dostępna jest także po zmroku. Dodatkowo czynne są również dwie trasy szkoleniowe.

Jaworzyna Express – nowa 6 os. kolej krzesełkowa

W ośrodku na Jaworzynie Krynickiej do dyspozycji narciarzy jest także – udostępniona od tego sezonu – nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa Jaworz yna Express.

Najmłodsi amatorzy białego szaleństwa będą mogli spróbować swoich sił na wyciągu szkoleniowym Żółwik oraz z miejsca treningowego, znajdującego się przy hotelu. Do dyspozycji odwiedzających ośrodek narciarski jest również wypożyczalnia sprzętu.

Od rana do zmierzchu szusuj na Palenicy w Szczawnicy

Miłośnikom białego szaleństwa proponujemy ośrodek narciarski PKL na Palenicy w Szczawnicy. Każdy – bez względu na umiejętności jazdy na nartach oraz stopień zaawansowania – znajdzie tu trasę idealną dla siebie. Od łatwych – Szafranówka 1 – po rodzinne – Palenica 2. Dostępna jest również trasa dla bardziej doświadczonych narciarzy Palenica I, na której odbywają się zawody z kalendarza PZN i FIS w ramach programu PolSKI Mistrz.

PKL przygotowały także ofertę z myślą o miłośnikach wieczornej jazdy. W ośrodku narciarskim na Palenicy możemy liczyć na wyratrakowane oraz oświetlone trasy. Dostępny jest także karnet wieczorny, z którego skorzystamy we wszystkie dni tygodnia. Przerwa na ratrakowanie trasy Palenica II trwa od 16:00 do 18:00, jednak w tym czasie skorzystamy z trasy na Szafranówce. A od godz. 18 do 21:00 możemy powrócić na Palenicę II, by poszusować wieczorem na przygotowanym stoku.

Mosorny Groń w Zawoi – góra wrażeń

W ośrodku PKL na Mosornym Groniu w Zawoi narciarze skorzystają z dobrze przygotowanej 1,5 km trasy. Przez całą zimę stok jest profesjonalnie przygotowywany i oświetlony na całej długości, co oznacza, że amatorzy sportów zimowych mogą z niego korzystać również w godzinach wieczornych. W weekendy o godzinie 16:00 trasa jest zamykana na ratarakowanie przed wieczorną jazdą, która zaczyna się od godziny 18:00.

W ośrodku dla miłośników nocnego szusowania dostępne są także skipassy wieczorne. Ale nie tylko dorośli będą mieć frajdę na tutejszym stoku! Od tego sezonu w ośrodku ruszył wyciąg z polaną do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych oraz osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze sportami zimowymi.

Miłośnicy narciarstwa biegowego, śladowego, skiturowego i backcountry wypróbują swoich sił na specjalnie przygotowanej, ratrakowanej i udostępnionej trasie biegowej w ośrodku PKL Mosorny Groń. Początek trasy znajduje się przy górnej stacji kolei krzesełkowej na Mosorny Groń i prowadzi stokami Hali Śmietanowej. Trasa wytyczona jest w formie pętli, a jej długość wynosi 4,6 km. Została oznakowana kolorem czerwonym. Na trasie udostępniony jest tor zarówno pod styl klasyczny (trasa jednokierunkowa) i przygotowana część do narciarstwa biegowego stylem łyżwowym oraz dla spacerowiczów.

Zawsze niezapomniane ferie w Tatrach i Kasprowym Wierchu

Zakopane uważane jest za stolicę polskiego narciarstwa. Dlatego organizując czas wolny, warto tę zimową krainę uwzględnić w swoich planach, szczególnie, że czekają tu na nas niezapomniane widoki na ośnieżone Tatry i jedyne w całej Polsce trasy narciarskie o charakterze alpejskim.

Miłośnikom sportów zimowych wrażeń i emocji na najwyższym poziomie dostarczy zjazd z tras narciarskich w ośrodku PKL Kasprowy Wierch. Sam wyjazd – najstarszą i najdłuższą koleją linową w Polsce – na jedną z najpopularniejszych gór w kraju będzie sporym przeżyciem. Zimowe krajobrazy Tatr to widoki, które na długo zostaną w naszej pamięci.

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch skorzystamy z dwóch przestronnych, szerokich oraz wymagających tras, które znajdują się w pięknych dolinach – Goryczkowej (2100 m długości) i Gąsienicowej (1200 m długości). Są one dobrze przygotowane oraz w pełni pokryte naturalnym śniegiem. Na narciarzy czeka tutaj także nartostrada prowadząca do Kuźnic.

Pokrywa śnieżna na trasach narciarskich na Kasprowym Wierchu dochodzi do ok. 130 cm.

Trasy narciarskie i koleje krzesełkowe w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej są czynne jednakże PKL rekomenduje sprawdzanie warunków pogodowych i ich dostępność ze względu na zmienność aury w warunkach wysokogórskich.

W lutym kolej główna PKL na Kasprowy Wierch czynna jest od godz. 8:00 do 17:00 – ostatni wyjazd kolei godz. 15:00. Koleje krzesełkowe w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej czynne są w lutym od godz. 8:00 do 16:00. Każdorazowo trasy przygotowywane są do otwarcia przez załogę PKL oraz przy użyciu maszyn śnieżnych pracując często przez całą noc. Trasy narciarskie udostępniane są przez PKL po ich odbiorze przez TOPR.

Gubałówka – szusuj z widokiem na Tatry

Odwiedzając Zakopane warto skorzystać z oferty PKL i kultowym wagonikiem kolei linowo-terenowej wybrać się na lubianą górę – Gubałówkę.

Na wzniesieniu skorzystamy z 300-metrowej trasy narciarskiej z wyciągiem orczykowym oraz odwiedzimy magiczną Krainę Światła, która znajduje się przy górnej stacji kolei PKL.

Na Gubałówce znajduje się także największy w Polsce snow park – Goobaya SnowPark, zaprojektowany i prowadzony przez topowych w kraju zawodników freestyle. Dostępny jest również specjalnie wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor snowguubing’owy, który znajduje się tuż przy stacji dolnej kolei PKL.

Gubałówka, Palenica i Mosorny Groń – 50 % zniżka PKL dla lokalnej młodzieży na ferie

PKL przygotowały specjalną propozycję dla dzieci i młodzieży mieszkającej w sąsiedztwie ośrodków narciarskich w Zakopanem, Szczawnicy i Zawoi. Dzieci i młodzież (do 15 lat) z Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina, Kościeliska, Szczawnicy i Zawoi skorzysta z możliwości jazdy na nartach kupując skipass 4-godzinny ze specjalnym 50% rabatem. Z promocji można skorzystać w terminie do 12.02.2023 r. na postawie legitymacji szkolnej lub za okazaniem dowodu osobistego opiekuna.

Warto ferie zaplanować wcześniej i spędzić je aktywnie oraz skorzystać z udostępnionych tras narciarskich także po zmroku. Jeśli nie mamy czasu lub chcemy skorzystać z profesjonalnie przygotowanych wycieczek możemy skorzystać z propozycji wyjazdów na narty z Krakowa, Katowic i Warszawy od PKL Tours. W ramach organizowanych wycieczek przygotowane są także propozycje dla skitourowców wraz ze szkoleniami.

Informacje o ofercie dostępne są na stronie https://pkltours.pl/.

Aktualne informacje o dostępności tras i kolei warto sprawdzać na stronie PKL.

PKL rekomendują rezerwacje skipassów przez sklep internetowy na stronie www.sklep.pkl.pl.

Informacje o warunkach panujących w górach i aktualnych zaleceniach znaleźć można na stronie TPN.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane

Leave a Response