piątek, 14 czerwca, 2024
artykuły

Spotkania z mistrzem kina drogi w nowosądeckim SOKOLE!

285views

W dniach 28 listopada – 15 grudnia Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i Goethe Instytut zaprasza na przegląd filmów WIMA WENDERSA.

W ostatnim półwieczu wiele dzieł z bogatego dorobku Wima Wendersa znalazło się w programie najważniejszych imprez międzynarodowych. Do tej grupy należą obrazy, które będzie można zobaczyć w ramach tegorocznej retrospektywy niemieckiego twórcy i ulubieńca festiwalowych selekcjonerów. „Alicja w miastach” (1974), „Amerykański przyjaciel” (1977), „Paryż, Teksas” (1984), „Niebo nad Berlinem” (1987) oraz „Buena Vista Social Club” (1999) to perełki kina.

Tym, co łączy te filmy i charakteryzuje twórczość Wendersa, jest szczególna rola miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Hawana, Houston, Los Angeles, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść i rozwiązania reżyserskie. Wędrówka po tych metropoliach (oraz między nimi) staje się zarówno podróżą w czasie i przestrzeni, krajobrazie i historii, jak i tą bardziej intymną, nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek i społeczeństw.

Przegląd tych pięciu filmów przybliży sylwetkę reżysera i wprowadzi w tematykę dzieła, a także pozwoli osadzić je w szerszym, często podróżniczym kontekście.

Program przeglądu dostępny na stronie: mcksokol.pl/wydarzenie/wim-wenders-mistrz-kina-drogi

Bilety w cenie 10 zł dostępne online oraz w kasie MCK SOKÓŁ.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz