Pierwszą żywą szopkę na świecie wystawił św. Franciszek z Asyżu, 24 grudnia 1223r. w grocie niedaleko wioski Greccio, włoski duchowny katolicki, mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego.
Szopka bożonarodzeniowa w kościele katolickim w Wirach k. Poznania
Aby przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia św. Franciszek po raz pierwszy zbudował szopkę z okazji wigilii Bożego Narodzenia. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej, wypełnionej sianem z osobami i żywymi zwierzętami. Obok figurki Jezusa z drewna ustawiono żywego woła i osła a w postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy wioski Greccio, którzy na żywo odegrali scenę narodzenia. Sam klasztor franciszkański usytuowany był na wysokości 750 m n.p.m.
Szopka bożonarodzeniowa w Luboniu k. Poznania
Szopka bożonarodzeniowa na Placu Wolności w Poznaniu
Szopki początkowo były budowane i pokazywane w świecie przy klasztorach franciszkańskich. W czasach późniejszych ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie, najbardziej we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.
Szopka iluminacyjna na terenie poznańskich targów
Do Polski pomysł i tradycję szopek bożonarodzeniowych przeniósł zakon franciszkanów pod koniec XIII wieku z chwilą osiedlania w naszym kraju. Do chwili obecnej szopki cieszą się dużą popularnością i można je spotkać we wszystkich kościołach i nie tylko.
Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.