czwartek, 13 czerwca, 2024
artykuły

Św. Franciszek z Asyżu był inicjatorem pierwszej żywej szopki na świecie

416views

Pierwszą żywą szopkę na świecie wystawił św. Franciszek z Asyżu, 24 grudnia 1223r.  w grocie niedaleko wioski Greccio,  włoski duchowny katolicki, mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego.   

Szopka bożonarodzeniowa w kościele katolickim w Wirach k. Poznania

Aby przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia św. Franciszek po raz pierwszy zbudował szopkę z okazji wigilii Bożego Narodzenia. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej, wypełnionej sianem  z osobami i żywymi zwierzętami. Obok figurki Jezusa z drewna ustawiono żywego woła i osła a w postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy wioski Greccio, którzy na żywo odegrali scenę narodzenia. Sam klasztor franciszkański  usytuowany był na wysokości 750 m n.p.m.

Szopka bożonarodzeniowa w Luboniu k. Poznania

Szopka bożonarodzeniowa na Placu Wolności w Poznaniu

Szopki początkowo były budowane i pokazywane w świecie przy klasztorach franciszkańskich. W czasach późniejszych  ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie, najbardziej we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.

Szopka iluminacyjna na terenie poznańskich targów

Do Polski pomysł i tradycję szopek bożonarodzeniowych  przeniósł zakon franciszkanów pod koniec XIII wieku z chwilą osiedlania w naszym kraju. Do chwili obecnej szopki cieszą się dużą popularnością i można je spotkać we wszystkich kościołach i nie tylko.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.