wtorek, 25 czerwca, 2024
artykuły

Świętujemy 85 lat ośrodka PKL Gubałówka!

233views

Została uruchomiona dokładnie 20 grudnia 1938, liczy ponad 1300 m długości, a jej budowę zakończono po 168 dniach, do dziś stanowi jedną z głównych i kultowych atrakcji Zakopanego – taka właśnie jest kolej linowo-terenowa na Gubałówkę, która w tym roku świętuje swoje 85 urodziny! Z tej okazji PKL zapraszają 16 grudnia na wspólne celebrowanie jubileuszu i niezwykłą podróż śladem kolei na Gubałówkę. 

Dla ośrodka PKL na Gubałówce ten rok jest wyjątkowy, 85 lat temu została uruchomiona kolej linowo-terenowa, dzięki której mieszkańcy Zakopanego mogli w zaledwie kilka minut dostać się na szczyt góry i jej najbliższe tereny. PKL zapraszają już 16 grudnia na Gubałówkę do wspólnego celebrowania jubileuszu

20 grudnia 1938 to pamiętna data dla wszystkich mieszkańców Podhala, uruchomiona został wówczas kolej linowo-terenowa, która wybudowano w zaledwie 168 dni.  Na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) wyruszył pierwszy wagonik kolei linowo-terenowej, który trasę pokonywał w zaledwie parę minut i jednorazowo mógł zabrać ponad 80 osób w górę i tyle samo w dół. Kolej stała się również kluczowym transportem na Gubałówkę, czyli miejsce gdzie rozwijało się narciarstwo oraz życie kulturalne miasta. I choć od tamtego czasu sporo się zmieniło w zakopiańskim ośrodku PKL, to nie zmieniło się jedno – mieszkańcy Podhala oraz turyści odwiedzający Zakopane mogą wyruszyć w podróż na najbardziej lubianą w kraju górę, delektować się widokiem na panoramę Tatr, a także spędzić czas aktywnie.

Urodzinowe atrakcje w ośrodku PKL na Gubałówce

Na świętowanie 85 urodzin kolei linowo-terenowej na Gubałówkę PKL zapraszają 16 grudnia od godziny 11:00 do 17:00. Goście odwiedzający tę kultową górę, wezmą udział w wyjątkowych wydarzeniach, które przybliżą niezwykłą historię oraz tradycje na Gubałówce.

Oprócz niezapomnianych widoków, które na Gubałówce czekają o każdej porze roku, turyści podczas jubileuszu będą mogli podziwiać stylową modę z lat 30. Pokaz najmodniejszych strojów zimowych, które królowały na stoku i nie tylko, a także eleganckie suknie i wieczorowe kreacje będziemy mogli podziwiać przy Tarasy Gubałówka.

Gubałówka była jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie uprawiano narciarstwo. Góra stała się mekką sportów zimowych w kraju, a z jej szczytu wybiegały bardzo dobrze przygotowane trasy, które wymagały od narciarzy sporych umiejętności. Historię retro narciarstwa będziemy mogli usłyszeć podczas urodzin. Animator ubrany w retro strój narciarski i drewniane narty opowie o niezwykłej historii gubałówkowych sportowych tradycji.  

Uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych historii, ale również wziąć udział w integracyjnych zabawach. Nie zabraknie intersujących konkurencji, które nawiążą do tradycji Podhala. Ceprostrada, rzut podkową do celu czy kręgle z całą pewnością pozwolą na integrację po góralsku!

Oczywiście jeśli świętujemy urodziny, to nie może zabraknąć tortu! O godzinie 15:00 w Cafe Gubałówka na wzniesieniu serwowane będzie urodzinowe ciasto. Podczas wydarzenia posłuchamy również muzyki, o którą zadba DJ. Nastrój urodzinowy dodatkowo podkręci Kraina Światła, która w tym roku lśni jeszcze bardziej! Mamy nadzieję, że to będą niezapomniane urodziny!

Gubałówka – śladem kultowej kolei i znanej góry

Niemal 85 lat temu na szczyt znanej Gubałówki wyjechał pierwszy wagon kolei linowo-terenowej. Na początku góra znana była, jako miejsce lecznicze dla osób cierpiących na choroby płuc. Jednak szybko dostrzegli w niej potencjał narciarze. Źródła wskazują, że to właśnie Gubałówka stała się miejscem popularnego narciarstwa w Tatrach. W 1907 roku zorganizowano na niej pierwszy kurs jazdy na nartach. Instruktorami byli wówczas pionierzy tego sportu, czyli Henryk Bobkowski, Mariusz Zaruski czy Mieczysław Karłowicz.  

Na Gubałówce w 1929 roku odbyły się także pierwsze kobiece zawody w narciarstwie. Było to ogromnym wydarzeniem, szczególnie że do tej pory panie nie mogły brać udziału w tej konkurencji.

Pomysł połączenia Gubałówki z Zakopanem pojawił się ponoć już po zakończeniu I wojny światowej, jednak nie znaleziono funduszy na jego realizację. Tymczasem Zakopane stawało się coraz to popularniejszym zimowym kurortem nie tylko w kraju, ale i w Europie. Popularność zdobywało m.in. dzięki różnym zimowym zawodom także rangi międzynarodowej.

Zakopane sukcesy i rozpoznawalność zyskiwało także dzięki spektakularnym inwestycjom, jak np. rekordowa budowa kolei na Kasprowy Wierch w 1936 roku. Roku później w Krynicy-Zdrój na Górę Parkową uruchomiono natomiast pierwszą w kraju kolej linowo-terenową. To właśnie te sukcesy wpłynęły również na powstanie kolei na Gubałówkę.

Inicjatorem budowy był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarstwa i Popierania Turystyki oraz minister komunikacji. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, zwłaszcza że w 1939 roku w Zakopanem planowano rozegrać zawody FIS rangi mistrzostwa świata. Po 168 dniach zakończono budowę kolei linowo-terenowej i 20 grudnia na szczyt Gubałówki wyjechał pierwszy wagonik.

Faktycznie, kolej stała się środkiem transportu na górę dla zawodników, trenerów, sędziów, a także kibiców. Dzięki budowie transportu, Gubałówka zimą stała się miejscem sportów zimowych, z kolei latem kwitło tam życie kulturalne i rozrywkowe miasta.

Na szczycie wzniesienia powstała także restauracja, natomiast na trasie usytuowana została rzeźba Stanisława Kaniaka – Polonia Restituta, która wcześniej była podziwiana na wystawie światowej w Paryżu.   

Gubałówka do dziś jest miejscem ciekawych spotkań oraz wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych. To właśnie tutaj możemy latem z najwyżej położonej w kraju plaży rozkoszować się piękną panoramą na Tatry, natomiast zimą spędzić magicznie czas w Krainie Światła.  

Do zobaczenia na Gubałówce!

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane