wtorek, 21 maja, 2024
artykuły

Syryjczyk z cudzym francuskim dowodem osobistym

213views

W porcie lotniczym w Krakowie-Balicach zatrzymany został 29-letni mężczyzna, który posługiwał się francuskim dowodem osobistym.

Do zatrzymania doszło w wyniku legitymowania cudzoziemca, który przyleciał z Aten. Mężczyzna  podczas kontroli legalności pobytu posłużył się autentycznym francuskim dowodem osobistym. Okazany dokument pasażera wzbudził jednak wątpliwości funkcjonariuszy co do jego właściciela.

Kiedy dokument sprawdzono w dostępnych bazach okazało się, że figuruje jako utracony przez posiadacza oraz jako przedmiot podlegający zatrzymaniu.

W trakcie kontroli szczegółowej cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Syrii, ponadto okazał zdjęcie syryjskiego dowodu osobistego.

Podczas przesłuchania cudzoziemiec przyznał się do świadomego posłużenia się nie swoim dokumentem i usiłowania przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy pomocy podstępu.

Obywatel Syrii złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Mężczyźnie wymierzono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jednocześnie przeprowadzono postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

            Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej