piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Syryjski numer na Południowca

286views

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach pełniący służbę w ramach patrolu z zadaniem przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji zatrzymali 3 obywateli Syrii, którzy przylecieli z Aten.

Młodzi ludzie (28-latek, 22-latek, 26-latek) podczas kontroli legalności pobytu posłużyli się odpowiednio podrobionymi na wzór autentycznych rumuńskim i węgierskim dowodem osobistym oraz cudzym autentycznym bułgarskim dowodem osobistym.

Okazane dokumenty podróżnych wzbudziły wątpliwości funkcjonariuszy i dokonano ich szczegółowego sprawdzenia, w tym w dostępnych systemach.

W trakcie kontroli szczegółowej cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Syrii, na dowód czego okazali zdjęcia syryjskich dokumentów.

Podczas przesłuchania wszyscy cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów. Zarzucono im świadome posłużenie się podrobionymi dokumentami oraz dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby i usiłowanie przekroczenia w ten sposób podstępem granicy RP wbrew przepisom.

Obywatele Syrii złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Mężczyznom wymierzono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jednocześnie przeprowadzono postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

               Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału