wtorek, 21 maja, 2024
artykuły

Turyści szturmują odbudowany zamek w Muszynie

228views

Muszyna  2 października 2023r.

Hejnałem muszyńskim oraz wystrzałem z armaty 30 września br. miasto oficjalnie otworzyło średniowieczny zamek w Muszynie.

Imprezie towarzyszyły pokazy rycerskie oraz występy artystów muszyńskich na dziedzińcu zamku jak również bogata oprawa artystyczno-handlowa jarmarku muszyńskiego w rynku obok ratusza, gdzie zaprezentowano artystyczne rękodzieło i regionalne przysmaki.

Zamek zbudowano w końcu XIV wieku, przy trakcie handlowym prowadzącym na  Węgry. Mieści się on na wzgórzu Baszta. Średniowieczną budowlę zniszczył najazd węgierski w 1474 roku. W I połowie XVI wieku został odbudowany przez króla węgierskiego Macieja Korwina.  Do XVIII wieku był siedzibą starostów Klucza Muszyńskiego. Wraz z upływem czasu z obronnej fortecy pozostały fragmenty muru i baszta.

Odbudowany muszyński zamek stanowi kolejną wspaniałą atrakcję dla turystów. Z dziedzińca,  na którym  zawisły chorągwie starostów muszyńskich oraz z ostatniej  kondygnacji  baszty można podziwiać przepiękne widoki Muszyny wśród wijącego się Popradu oraz malowniczych gór. Natomiast wewnątrz budowli  zwiedzający zobaczą  średniowiecznych rycerzy w zbrojach oraz inne postacie, nawiązujące do tamtej epoki. Dwie armaty, w stanie gotowości do wystrzału strzegą mury tej wspaniałej budowli.  Przy takim widoku można przenieść się wyobraźnią do tamtego wymiaru czasowego.

Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna informuje:

– zwiedzanie zamku do dnia 14 października jest bezpłatne. Później zostaną wprowadzone opłaty.

– w październiku zamek jest czynny w godzinach od 10.00 do 17.00.

– od listopada zamek będzie czynny w godzinach od 10.00 do 16.00.

Również obowiązuje zakaz wchodzenia ze zwierzętami – wyjątek stanowi pies przewodnik.

Historia zamku oraz tymczasowy regulamin zwiedzania dostępne są na stronie www.muszyna.pl/zamek

Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot. aut.