niedziela, 26 maja, 2024
filmy

Tysiące owiec oraz tysiące turystów na redyku jesiennym w Szczawnicy

340views

Szczawnica 14 października 2023r.

Góralska banderia konna z powozami, a następnie baca Andrzej Majerski  wraz z juhasami oraz psami pasterskimi, w rytmie góralskiej muzyki, śpiewu i dzwonków pasterskich, przeprowadzili ulicami Szczawnicy tysiące owiec do przystani flisackiej nad Dunajcem, w celu ich rozdzielenia pomiędzy właścicieli.

Jest to bardzo duża impreza mająca niesamowitą oprawę regionalną, ściągająca na to wydarzenie tysiące turystów. Co roku jest ich coraz więcej. Współczesne obchody jesiennego redyku w Pieninach zostały wzbogacone o wiele atrakcji związanych z góralskimi zwyczajami.

Oprócz smakowania regionalnych potraw i wyrobów można było podziwiać góralską kulturę, śpiew i muzykę. W tym roku korek samochodowy na trasie Nowy Sącz do Szczawnicy miał początek w Maszkowicach przed Łąckiem. Dojazd do celu od tego miejsca wyniósł 3,5 godziny.

W części artystycznej wystąpiły kapele góralskie, w tym Zespół Góralski Śtadra z Szaflar,  zespół Dikanda, szczeciński zespół grający world music  z wyróżnieniem brzmień bałkańskio-cygańskich oraz  gwiazda wieczoru  Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower.

Relacja filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV24