sobota, 15 czerwca, 2024
artykuły

Uhonorowano funkcjonariusza KaOSG, który bohatersko ruszył z pomocą podczas pożaru w domu pomocy społecznej w Kielcach

181views

W poniedziałek 27 maja w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zostały uhonorowane 24 osoby, które podczas pożaru placówki opiekuńczej w Kielcach ruszyły na pomoc jej podopiecznym. Jednym z bohaterów ratujących seniorów był mł. chor. SG Marcin Janik, pełniący służbę w Placówce SG w Kielcach. Podczas uroczystości padło wiele słów uznania i podziękowania.

Wśród ratujących seniorów był także funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Na poniedziałkowej uroczystości nie mogło zabraknąć gen. bryg. SG Adama Jopka – Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

– To dla mnie zaszczyt i honor dowodzić takimi ludźmi – mówił Komendant KaOSG, który dziękował ratującym pensjonariuszy placówki opiekuńczej, ale też ich rodzinom. – To z domu wynosi się wartości, jakie zaprezentowaliście – podkreślał gen. bryg. SG Adam Jopek.

Podkreślić należy, że sam udział w akcji ratowniczej stanowił duże zagrożenie dla zdrowia i życia udzielających pomocy. Podjęcie czynności ewakuacyjno-ratowniczych wymagało ogromnej determinacji i odwagi. Na skutek podjętych działań, jeden z ratujących sam został poszkodowany i trafił do szpitala. 

Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk w dowód uznania, uroczyście wręczył pamiątkowe grawertony bohaterom, którzy zaangażowani byli w ewakuację kieleckiego domu pomocy społecznej.

Przypomnijmy, w piątek 10 maja br. po godzinie 17 w placówce opiekuńczej dla osób starszych i niepełnosprawnych przy ulicy Tobruckiej w Kielcach wybuchł pożar. Paliło się w altanie, ogień szybko przeniósł się jednak na elewację budynku. Jako pierwsi na ratunek ruszyli sąsiedzi. Byli wśród tych osób nie tylko cywile, ale i funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, mający akurat wolne popołudnie. Z zadymionego budynku ewakuowanych zostało łącznie 37 osób. 24 z nich zostały przewiezione do szpitali.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Justyna Drożdż

               Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej