piątek, 14 czerwca, 2024
????????????????????????????????????
artykuły

Ukradli cykliście rower i ubrania

192views

Policjanci ze Starego Sącza szybko ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukradli rower w miejscowości Brzezna. Jeden ze sprawców miał zegarek pokrzywdzonego, natomiast drugi… był ubrany w jego spodnie i koszulę. Obaj usłyszeli zarzut kradzieży, za co grozi im do 5 lat więzienia.  

3 lipca br. kilkanaście minut przed godziną 8 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące kradzieży roweru, w związku z tym szybko udali się we wskazane miejsce. Rozmawiając z właścicielem jednośladu, ustalili, że ten na czas zakupów w markecie w Brzeznej zostawił za drzwiami wejściowymi do budynkiem rower, z zegarkiem sportowym oraz workiem, w którym znajdowała się koszula i krótkie spodnie. Kiedy wrócił, okazało się, że jego rzeczy zostały skradzione.  

Policjanci ustalili również, że sprawców kradzieży było najprawdopodobniej dwóch. Natychmiast udali się w teren, by ich zatrzymać. Złodzieje nie zdążyli długo nacieszyć się łupem, ponieważ policjanci na jednej z ulic zauważyli ich z kradzionym jednośladem. Funkcjonariusze wylegitymowali tych dwóch mężczyzn – sądeczan w wieku 34 i 36 lat. Żaden z nich nie przyznawał się do winy i oskarżał drugiego o kradzież. Policjanci przeszukali ich, u młodszego mundurowi znaleźli zegarek należący do pokrzywdzonego, natomiast starszy… założył na siebie jego ubrania, które były w worku przy rowerze. Obaj mężczyźni mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie, jednak nietrzeźwość nie zwalnia ich z odpowiedzialności za popełnione czyny. 34- i 36-latek zostali zatrzymani, a w toku dalszych czynności usłyszeli zarzuty kradzieży, za co grozi im do 5 lat więzienia. 

Lato to czas kiedy chętnie korzystamy z rowerów. Dla wielu jazda jednośladem to nie tylko forma spędzania wolnego czasu czy poruszania się po mieście, ale element stylu życia. Niestety to również czas kiedy uaktywniają się złodzieje, dlatego warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą. Jak zatem ustrzec się przed złodziejem? Oto kilka podstawowych sposobów:

  • Zachowaj dowód zakupu, zrób zdjęcia, spisz specyfikację roweru, a jeżeli posiada wybity numer, koniecznie go zanotuj. Pomocne może okazać się także oznakowanie jednośladu w sposób sobie wiadomy. W przypadku kradzieży ułatwi to identyfikację i potwierdzenie, że odnaleziony sprzęt to twoja własność.
  • Stosuj solidne zapięcia rowerowe i blokady na koła.
  • Ważne, gdzie zostawiasz rower i do czego go przypinasz. Lepiej jest zostawić rower w uczęszczanym miejscu, objętym monitoringiem, a po zmierzchu dobrze oświetlonym. Pamiętaj, że solidne zapięcie rowerowe zadziała tylko wówczas, gdy przypniesz je do czegoś trwale przymocowanego, np. stojaka czy ogrodzenia. Przypinaj jednoślad przede wszystkim za ramę, a jeżeli to jest możliwe, również za któreś z kół.
  • Rowery najczęściej są kradzione z klatek schodowych, piwnic i podwórek, czyli z miejsc, które wydają nam się bezpieczne. Dlatego nie stwarzaj okazji, które mogą wykorzystać złodzieje. Nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru. Pamiętaj też o dokładnym zamykaniu komórki, garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Aneta Izworska

            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu