Kościół katolicki co roku obchodzi w dniu 1 listopada jedno z najważniejszych świąt – Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wierni oddają cześć wszystkim świętym i tym, którzy pozostają nieznani, ale osiągnęli wieczne zbawienie. Ten dzień jest przypomnieniem o powszechnym powołaniu do świętości i życiu wiecznym.
Powszechne świętowanie w dniu 1 listopada, z modlitwą za wszystkich świętych wyznaczył w VII wieku papież Bonifacy IV, natomiast w VIII wieku Papież Grzegorz III definitywnie go zatwierdził.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem wdzięczności i radości oraz przypomnieniem dla wiernych, że są powołani do świętości i życia z Bogiem. Jest nadzieją na zmartwychwstanie i życie wieczne.
W tym szczególnym dniu, choć jest on poświęcony głównie wszystkim świętym, katolicy odwiedzają groby bliskich na cmentarzach, przynoszą kwiaty symbolizujące szacunek i pamięć, zapalają znicze, które symbolizują światłość życia wiecznego, modlą się i wspominają o zmarłych, natomiast w kościołach odprawiane są msze ku czci wszystkich świętych.
Dzień Zaduszny 2 listopada jest kolejnym dniem świętowania, ale poświęcony głównie modlitwie za dusze zmarłych, które oczekują na zbawienie w czyśćcu.
Zarówno Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny są dniami poświęconymi zmarłym. To czas odwiedzin grobów na cmentarzach, To czas zadumy i refleksji nad sensem życia i wieczności, to czas ogólnego wyciszenia i bytowania z bliskimi, z tymi którzy odeszli z tego świata, z tymi których już nie ma wśród nas.
Andrzej Gulewicz MTV 24
Fot. aut.