czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Użył podstępu, aby wylecieć do Francji

162views

W sobotę 6 kwietnia br. w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie-Balicach wylegitymowali, a następnie wszczęli kontrolę legalności pobytu wobec obywatela Gruzji, który podawał się za Estończyka. Gruzin został zatrzymany.

W trakcie czynności kontrolnych, mężczyzna posłużył się podrobionym na wzór oryginalnego estońskim dowodem osobistym. Dokument sprawdzono w dostępnych bazach SG – nie figuruje.

Dodatkowo ustalono, że dane daktyloskopijne (odciski palców) figurują w bazach, jako dane należące do obywatela Gruzji o innym imieniu i nazwisku niż dane zatrzymanego. 37–latek oświadczył, że kilka lat temu na terytorium Włoch podał tamtejszym organom fikcyjne dane.

Natomiast, podczas kontroli osobistej u cudzoziemca ujawniono podrobione estońskie prawo jazdy oraz 11 podrobionych odbitek stempli kontroli granicznej umieszczonych w sposób trwały w jego własnym autentycznym gruzińskim paszporcie.

W związku z tym, że obywatel Gruzji usiłował przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej na kierunku wyjazdowym używając podstępu mającego na celu wprowadzenie w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej co do swojej tożsamości poprzez posłużenie się podrobionym na wzór oryginalnego estońskim dowodem osobistym, został on zatrzymany.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu obywatela Gruzji. Trwają dalsze czynności służbowe wobec mężczyzny.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: chor. szt. SG Tomasz Jarosz

           Starszy Specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału Straży Granicznej