poniedziałek, 14 października, 2024
filmy

W  Zakopanem upamiętnili Kurierów Tatrzańskich

229views

Zakopane, Kuźnice 20 czerwca 2024r.

20 czerwca został uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik w hołdzie Kurierom Tatrzańskim, którzy w latach 1939 – 1945, w czasie okupacji niemieckiej wielokrotnie przechodzili przez Tatry, podejmując się bardzo ryzykownej służby dla ojczyzny.

Na skalnym głazie zostały umieszczone postacie Kurierów Tatrzańskich oraz postać przeprowadzanego emisariusza. Postacie zostały odlane z brązu, a pod spodemznalazła się inskrypcja: „W hołdzie Kurierom Tatrzańskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, ratownikom TOPR, przewodnikom tatrzańskim, sportowcom, którzy podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 wielokrotnie przemierzali Tatry”.

Szlak kurierski przez Tatry służył w czasie okupacji niemieckiej do przerzutu ludzi i ważnych strategicznych dokumentów.

W górskich akcjach brało udział 37 Kurierów Tatrzańskich, w tym było pięć kobiet. Kurierami  przewodził Wacław Felczak, który również był łącznikiem na trasie Zakopane – Budapeszt.

Kurierzy zmierzający z Warszawy, musieli najpierw przejść granicę ze Słowacją, a następnie z Węgrami. Przenosili tajne dokumenty i mikrofilmy  w rożnych częściach ubrań oraz w różnych przedmiotach codziennego użytku, narażając każdorazowo swoje życie. Zdołali przeprowadzić przez Tatry kilkanaście tysięcy osób, w tym również żołnierzy, którzy brali udział w bitwie o Anglię.

Kurierzy tatrzańscy musieli mieć silną wolę, być sprawnymi fizycznie oraz posiadać bezbłędną znajomość topografii gór. Byli sportowcami, przewodnikami i ratownikami górskimi. Wśród nich byli olimpijczycy, mistrzowie Polski w skokach narciarskich Bronisław Czech i Stanisław Marusarz, taternik i ratownik TOPR,  mistrzyni sportów narciarskich Helena Marusarzówna. 

Wybitną postacią wśród Kurierów Tatrzańskich był również Józef Krzeptowski, nazwany „królem Kurierów Tatrzańskich”. 50 razy pokonał  trasę z Zakopanego do Budapesztu. Za jego schwytanie Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę.

Uroczystość odbyła się asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz licznych pocztów sztandarowych.

Relacja Filmowa

Andrzej Gulewicz  MTV 24