wtorek, 8 października, 2024
filmy

W  Zakopanem wiedzą co oznacza dobrze funkcjonujący dworzec autobusowo-kolejowy i sprawna komunikacja miejska

520views

Zakopane 25-30 października 2023r.

Na Zakopane idą obecnie miliardy.  Na „Zakopiankę” i tunel, na budowę innych dróg w mieście i  po za miastem, na nowe ronda, rozbudowę autobusowej komunikacji miejskiej, dworzec autobusowo-kolejowy wraz z centrum przesiadkowym,  w tym z piętrowym garażem na samochody oraz całą infrastrukturę kolejową.

Powstają całkiem nowe torowiska, nowa sieć elektryczna, nowy dworzec  z czterema wysokimi peronami, do tego zadaszonymi na całej długości. Nowa brama do miasta, bardzo nowoczesna i efektowna już niebawem będzie uruchomiona dla turystów. Tymczasem wybudowany od podstaw dworzec autobusowy, na miarę krakowskiego, o znacznie większym placu  już działa i odprawia autobusy dalekobieżne oraz zakopiańskie busy. Aż miło popatrzeć i miło wysiąść na takim dworcu. Na sześć całkowicie zadaszonych stanowisk podjeżdżają autobusy z całej Polski i zagranicy natomiast pod specjalnie przygotowane efektowne,  w stylu zakopiańskim,  również zadaszone duże przystanki  podjeżdżają busy zakopiańskie. Są przy nich wyświetlane trasy kursów. Każdy przystanek jest zaopatrzony w fototapety przedstawiające historię komunikacji Zakopanego. Tak naprawdę to już cywilizowany dworzec przygotowany na długie lata.

Sam budynek dworca został już wcześniej pięknie wyremontowany przez miasto oraz podzielony po połowie na dworzec autobusowy i dworzec kolejowy. Każda część posiada super poczekalnie z kasami, wyświetlaczami odjazdu jak również wc z łazienką. W budynku znalazły miejsce na piętrze, niedawno otwarta „MediaTeka”, gdzie odbywają się różne spotkania autorskie, ze stanowiskami komputerowymi i wystawami artystów. Jest to świetna kolejna poczekalnia dla wszystkich podróżnych z centrum przesiadkowego i nie tylko. Na froncie budynku kolejowego od strony miasta usytuowane zostało dwupiętrowe Centrum Informacji Turystycznej z kawiarnią w podziemiach, z myślą o podróżnych. Bardzo przydatne i  w odpowiednim miejscu.

Obecnie do Zakopanego przyjeżdża kilkadziesiąt autobusów dalekobieżnych dziennie, w tym około 30 do samego Krakowa. Autobusy są zapowiadane tak jak przystało na dobry dworzec. A  busami można dojechać do różnych zakątków Zakopanego oraz po za obręb miasta. Do tego działa bardzo sprawnie komunikacja miejska, posiadająca tabor dużych autobusów z biletomatami, docierająca prawie wszędzie w obrębie Zakopanego oraz w miejsca po za jego granicami. Przystanki komunikacji miejskiej zaopatrzone są w wyświetlacze odjazdu oraz biletomaty, w których można zakupić również bilety całodobowe. Mając taki bilet można jeździć wszystkimi liniami w ciągu całej doby. W przypadku dłuższego przebywania w Zakopanem najkorzystniej jest zaopatrzyć się w bilet całodobowy trzydniowy, który jako normalny kosztuje 18 zł., a ze zniżką 9 zł. Autobusy jeżdżą regularnie i punktualnie,  w małych odstępach czasowych do późnych godzin wieczornych.

Większość turystów mających taką alternatywę połączeń komunikacyjnych pozostawia najczęściej samochód w miejscach zakwaterowania i porusza się po całej okolicy właśnie tą komunikacją  i busami zakopiańskimi. Nie trzeba się głowić z parkowaniem samochodów, które jest bardzo drogie. Również można dobrze zjeść, zabawić się, wypić piwo czy inny alkohol i bez obawy wrócić do miejsca pobytu, gdyż komunikacja działa do późnych godzin wieczornych.

Już w niedługim czasie będzie oddane drugie supernowoczesne centrum przesiadkowe w rejonie Kuźnic, w miejscu kursowania kolei linowej na Kasprowy Wierch. Tu będą docierały duże elektryczne autobusy miejskie oraz zakopiańskie busy i dorożki.

Należy też wspomnieć o dobrze wykonanym przed laty przejściu podziemnym pod ulicą Kościeliską, przed Dolnymi Krupówkami, wykonanym w newralgicznym, bardzo ruchliwym miejscu. Jest to przejście z Dolnych Krupówek do kolejki na Gubałówkę oraz do olbrzymiego placu targowego. Ktoś miał głowę na karku decydując się na wykonanie tego przejścia, które jest na  taką masę turystów przejściem bezkolizyjnym z ciągłym ruchem samochodów.  

Tu można znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd ten „bum”  Zakopanego, skąd tyle turystów i dlaczego wybierają wciąż to samo miejsce??? Trzeba sobie jasno powiedzieć góry górami, ale po tych wędrówkach trzeba coś zjeść, zabawić się, wypić trochę alkoholu, posłuchać dobrej muzyki góralskiej, koncertu, zwiedzić muzea i wystawy, czy wykąpać się w ciepłej wodzie. To wszystko każdy turysta znajdzie w Zakopanem.  Mieszkańcy wraz z władzami tej miejscowości walczą dzień, w dzień o lepsze jutro. Nic samo nie przyjdzie, ale jak się tylko chce to można wszystko zrobić!!! Nie partie, jakieś obozy, podziały, tylko chęć wspólnego działania może zagwarantować taki właśnie sukces, który zapewni każdemu miastu i jego mieszkańcom taki właśnie, całkiem śmiało można powiedzieć dobrobyt!!!

Relacja filmowa

Muzyka instrumentalna  – Płyta: Odległe świata, utwór: Odległe światy

Andrzej Gulewicz  MTV24