Wakacje skłaniają do dalekich podróży, odkrywania nowych miejsc i korzystania z ciekawych aktywności. Ale jeśli chcemy przeżyć prawdziwą przygodę, pora uruchomić wehikuł czasu, przenieść się do przeszłości i skorzystać z atrakcji, które królowały w minionej epoce. Brzmi intrygująco? Zatem koniecznie odwiedźmy Krynicę-Zdrój i Górę Parkową.
Olśniewająca historią Góra Parkowa w magicznej Krynica-Zdrój to zawsze dobre miejsce na wypoczynek, dlatego jeśli dni wolne chcemy spędzić stylowo warto ją odwiedzić. Czekają tutaj na nas przyjemne pejzaże, czyste powietrze, niepowtarzalny klimat oraz niezapomniana podroż w czasie, której doświadczymy w ośrodku turystycznym PKL na Górze Parkowej.
Wakacyjna podróż do przeszłości
Krynica-Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko, które od lat fascynuje. Historię tego urokliwego miejsca za pomocą multimediów poznamy w ośrodku turystycznym Grupy PKL.
Na szczyt Góry Parkowej dostaniemy się zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonikami, pochodzącymi z lat 30. ubiegłego wieku. To będzie niezapomniana podróż, która przeniesie nas wprost do stylowej epoki retro. Ale zanim wyruszymy wagonikami na Górę Parkową czeka nas jeszcze multimedialna niespodzianka.
W ośrodku turystycznym na Górze Parkowej przez cały tydzień czekają na nas atrakcje, które pozwolą na sentymentalną podróż w czasie.
Przy budynku górnej stacji kolei skorzystamy z Restauracji Parkowej oraz Kawiarni, a także zjeżdżalni pontonowej oraz kompleksu „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie i zjedzie z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.
Po aktywnym rodzinnym czasie warto odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię i zamaskować w nich dań, które królowały w latach 30. ubiegłego wieku.
Zachwyć się historią Góry Parkowej
Dla Góry Parkowej ten rok jest szczególny, wszystko za sparwą jej 85. urodzin. Jeśli chcielibyśmy poznać niezwykłą historię tego urokliwego wzniesienia oraz nieznane fakty związane z Górą Parkową koniecznie wybierzmy się na wystawę, która znajduje się na deptaku Krynicy-Zdrój tuż przy dolnej stacji kolei PKL.
Retro fajfy – tanecznym krokiem na Górze Parkowej
Ale to nie koniec retro atrakcji! Muzyka na żywo, taniec na świeżym powietrzu i wyśmienita zabawa z pewnością umilą nam letnie dni. Przez cały sezon wakacyjny aż do 1 września, weźmiemy udział w retro fajfach – stylowych potańcówkach z lat 30. ubiegłego wieku. To będą niezapomniane taneczne emocje! Spotkania z muzyką na żywo odbywają się na dziedzińcu Parkowej Restauracji od poniedziałku do piątku w godz. 15:00-18:00.
Nowa trasa dotarcia do stacji dolnej PKL Góra Parkowa
Ze względu na trwający remont deptaka na czas zamknięcia głównego dojścia do dolnej stacji kolei, zapraszamy na dwie trasy zastępcze. Na każdej z nich spotkacie przewodnika z przeszłości, Pana Ignacego, który zadba abyście nie zgubili drogi! Przy okazji opowie co nieco ciekawostek podczas spaceru.
Trasa nr 1: przez Polanę Janówka, obok Pijalni Jana – tę polecamy turystom spacerującym z wózkami dziecięcymi oraz dla osób niepełnosprawnych
Trasa nr 1b: przez Polanę Janówka, obok Pijalni Jana, minimalnie dłuższy dystans, kilka schodków do pokonania przy mostku.
Trasa nr 2: dostępna dla osób spacerujących od strony Deptaka Krynickiego, wejście do Parku Zdrojowego przy pomniku Adama Mickiewicza.
Polskie Koleje Linowe z myślą o mieszkańcach Krynicy-Zdrój oraz okolic przygotowały propozycję odwiedzenia Góry Parkowej z możliwością skorzystania ze specjalnych zniżek, dostępnych w niedzielę. Właśnie w ten dzień dla mieszkańców bilety na Górę Parkową będą w cenie 15 złotych. Dodatkowo również w niedzielę istnieje możliwość zakupu 10-przejazdowego karnetu na Rajskie Ślizgawki za 22 złote. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.pkl.pl.
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane