Wieża Eiffla w Paryżu spogląda na Sekwanę. Spojrzenie w świat. Jak żyją inni……
Francja, Paryż sierpień 2023r.
Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem architektonicznym Paryża, uznawana za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie. Stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego.
Wieża została zbudowana w 1889 roku, miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej. Oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Jej obecna wysokość z zamontowaną anteną wynosi 330 m. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton.
Rzeka Sekwana przepływa przez północną Francję, jej długość wynosi 774,8 km, a powierzchnia dorzecza 78,5 tyś. km. Rzeka przepływa przez obszar 13 departamentów, między innymi przez Paryż, gdzie stanowi ważny ciąg komunikacyjny wodny. Występuje tu niezliczona ilość mostów kolejowych i drogowych, które w większości są zabytkami architektonicznymi. Na brzegach rzeki znajdują się porty żeglugi turystycznej oraz rozciągają się bulwary z licznymi restauracjami i kawiarniami. Bulwary są bardzo lubianym punktem spacerowym i krajobrazowym, bardzo licznie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców.
Płomień wolności znajdujący się w Paryżu jest pełnowymiarową repliką pochodni dzierżonej w prawej ręce przez Statuę Wolności w Nowym Jorku. Pomnik o wysokości 3,5 m przedstawia płomień wykonany z pozłacanej miedzi.
Pomnik jest zlokalizowany w 8.dzielnicy Paryża w okolicy mostu Pont de I`Alma. Gdy 31 sierpnia 1997 roku Diana, księżna Walii zginęła w wypadku samochodowym przed wjazdem do tunelu Alma w tej okolicy, Płomień Wolności stał się nieoficjalnym pomnikiem ku jej czci. Mieszkańcy i sympatycy księżnej zbierali się przy rzeźbie, zostawiając znicze, kwiaty i pamiątkowe kartki.
Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz
Płyta: Odległe światy, utwór: Kosmiczny spacer, Bliskie spotkania
Relacja filmowa MTV 24