niedziela, 26 maja, 2024
filmy

Wokół  Ikony-Wystawa Grzegorza Giermka w Krynicy-Zdroju

271views

Krynica-Zdrój  22 stycznia 2024r.

Już po raz trzeci wspólnota parafialna NSPJ organizuje wystawę w Domu Św. Józefa, w przy ul. Słotwińskiej w Krynicy-Zdroju, w pracowni dobra. Tym razem jest to wystawa malarska Grzegorza Giermka. Rok temu zorganizowana była wystawa w okresie zimowym obrazów Kazimierza Molskiego, artysty z Nowego Wiśnicza. Jego „Madonny i Anioły” zdobiły wnętrze Domu Św. Józefa. W okresie letnim wystawa była poświęcona aniołom wykonanym z drewna przez Zofię Tabaszewską z Bielska Białej.

Obecnie w sezonie zimowym 9 grudnia miał miejsce wernisaż  tych ikon, które się obecnie znajdują. Cała wystawa zatytułowana jest „Wokół Ikony”.  Autorem prac jest Grzegorz Giermek pochodzący z Wadowic, interesujący artysta krakowski, który w swoim malarstwie poszukuje światła, powietrza, wartości, przemijającej chwili, jej radości i energii, która jest tu i teraz – w plenerze, w przeżywaniu ciepła tego świata.

„Ikony są najczęściej nie tyle kopiami, co bliskimi oryginału interpretacjami – ikon bizantyjskich, staroruskich, greckich. Wtopione w strukturę drewna, z wibracją złoceń, wyciszone pozorowaną starością”  –  Grzegorz Giermek

Do obejrzenia wystawy oraz  na jej finisaż końcem lutego  zaprasza Andrzej Augustyn ks. proboszcz parafii  p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju.

Relacja filmowa 

Andrzej Gulewicz MTV24