sobota, 7 września, 2024
filmy

Wolsztyn miasto o historii napisanej parą

257views

Wolsztyn 3 stycznia 2024r.

Wolsztyn – to miasteczko malowniczo położone między dwoma jeziorami: Wolsztyńskim i Berzyńskim. Wąskie uliczki miejskie, dawna zabudowa oraz przede wszystkim mili i życzliwi ludzie stanowią niepowtarzalny klimat tego miejsca. Wydaje się, że czas biegnie tu znacznie wolniej, a nawet niekiedy zatrzymuje się całkowicie.

Gmina Wolsztyn położona jest w zachodnio-południowej części województwa wielkopolskiego na pograniczu Pojezierzy Poznańskiego i Lubuskiego. Wraz z gminami Przemęt i Siedlec gmina Wolsztyn współtworzy powiat wolsztyński. Dogodne położenie geograficzne Wolsztyna, sprzyja prężnemu rozwojowi gospodarczemu. Ponadto ważny atut dla nowych partnerów krajowych i zagranicznych zamierzających podjąć tu działalność gospodarczą stanowi bliskość Poznania (80 km) i Zielonej Góry (70 km) oraz dobre połączenie komunikacyjne z tymi ośrodkami. Ziemia Wolsztyńska to tereny nie tylko atrakcyjne inwestycyjnie ale również i turystycznie. Lasy pełne grzybów, jeziora oraz bogata baza turystyczno-wypoczynkowa od wielu lat przyciągają coraz większą liczbę turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Parowozwnia Wolsztyn – to jedyne takie miejsce w Europie, gdzie każdego dnia można oglądać wyruszający planowy pociąg prowadzony przez zabytkowy parowóz. Powstała ona w 1907 roku. Jednak pierwsza linia kolejowa dotarła tu już wcześniej – była to otwarta 1 czerwca 1886 roku trasa z Wolsztyna do Zbąszynka licząca około 23 kilometrów. W 1896 roku Wolsztyn miał już połączenie kolejowe z Lesznem, a dwa lata póżniej także z Grodziskiem Wielkopolskim i dalej z Poznaniem. 1898 roku oddano do użytku również linię do Sulechowa. Natomiast odcinek do Nowej Soli został ukończony dopiero w 1908 roku.

Parowozownia to cała infrastruktura związana z kolejnictwem: hala postojowa, wieża wodna, kanał oczystkowy, zasiek węglowy z 1907 roku. Oprócz tych zabytkowych elementów infrastruktury znajduje się tu również obrotnica o średnicy 20,5 m oraz żuraw wodny. Parowozownia posiada obecnie ok. 30 parowozów w 14 różnych seriach, niektóre z nich są jeszcze czynne i prowadzą pociągi na trasie Wolsztyn – Poznań.

Mieści się tu także małe muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty związane z kolejnictwem (m.in. kolejowe lampy naftowe, bilety, urządzenia sygnalizacyjne). Warto obejrzeć makietę parowozowni, przedstawiającą fragment – stacji Wolsztyn.

Co roku w Wolsztynie organizowana jest „Parada Parowozów”, podczas której te piękne zabytkowe maszyny prezentują swoje wdzięki przed licznymi widzami z całego świata. Na to widowisko przyjeżdżają również lokomotywy z innych miejscowości i krajów. Dodatkową atrakcją tego dnia są organizowane specjalne pociągi z wagonami retro prowadzone przez zabytkowe parowozy na trasach do pobliskich miejscowości.

Płyta: Odległe światy.  Utwór: Odległe światy

Relacja filmowa  i muzyka instrumentalna

Andrzej Gulewicz  MTV 24