piątek, 19 lipca, 2024
artykuły

Wrzesień na dwóch kółkach! Trasy downhillowe w ośrodkach PKL czekają na rowerzystów

328views

Wakacje powoli dobiegają końca, ale nie dla miłośników jednośladów! Sezon rowerowy trwa w najlepsze, a na pasjonatów dwóch kółek w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych czekają trasy downhillowe. Na miejscu nie zabraknie również sportowych emocji oraz adrenaliny podczas zawodów Local Series of Downhill.  

Dobrze przygotowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, odpowiednie flow oraz poziom adrenaliny – to wszystko czeka na miłośników downhillowej jazdy, którzy odwiedzą ośrodki turystyczne Grupy PKL i wypróbują swoich sił na ścieżkach rowerowych należących do PKL Bike Parks.

– W PKL Bike Parks zadbaliśmy o profesjonalną ofertę dla rowerzystów oraz dobrze przygotowane trasy rowerowe, o różnym poziomie zaawansowania. Trasy znajdują się na terenie trzech górskich ośrodków turystycznych Grupy PKL: na Palenicy w Szczawnicy, Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosornym Groniu w Zawoi. Downhillowcy i miłośnicy rowerów, posiadający jedną kartę mogą korzystać z udostępnionych tras rowerowych we wszystkich trzech ośrodkach – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Oprócz dostępnych tras, wypożyczalni oraz profesjonalnych szkoleń, na wszystkich rowerzystów w ośrodkach PKL czekają również rywalizacje oraz sportowe emocje.

Trasy „po zbóju” w ośrodku PKL Palenica

W ośrodku PKL Palenica czekają na rowerzystów dwie trasy downhillowe Rozbójnik oraz Ciupaga, które – jak same nazwy wskazują – są szybkie i pełne przeszkód. Trasy te zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych, są dedykowane dla średniozaawansowanych, zawansowanych i zawodowych rowerzystów. Wyróżnia je naturalne podłoże, które charakteryzuje się licznymi korzeniami, kamieniami czy skałami, dlatego tutaj rowerzyści muszą wykazać się sporą czujnością i koncentracją.

Trasa Ciupaga mierzy 1150 m i jest bardzo techniczna, szybka, posiada liczne uskoki, skocznie, strome podjazdy oraz trawersy, dlatego przeznaczona jest dla zaawansowanych i profesjonalnych rowerzystów.

Rozbójnikto druga z tras zjazdowych w ośrodku PKL Palenica. Jej długość wynosi 1700 m, skorzystają z niej zarówno wprawianie już w bój amatorzy jazdy downhillowej, jak i średniozaawansowani miłośnicy tego sportu. Trasę charakteryzują skocznie, bandy oraz trawersy. Zdecydowanie adrenalinę podkręcą na trasie liczne przeszkody czy stoliki. Na górnym odcinku „Rozbójnika” rowerzyści zmierzą się z licznymi bandami oraz skoczniami.

Mosorny Groń w Zawoi – raj dla rowerzystów

Rowerzyści bez względu na poziom umiejętności jazdy downhillowej, w ośrodku Grupy PKL na Morosnym Groniu w Zawoi zdecydowanie odnajdą trasę odpowiednią dla siebie. Bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL znajdują się trzy trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, od łatwych, średniozaawansowanych aż po trudne.

Najdłuższa w ośrodku jest trasa Freeride, która mierzy 2190 m. Jest ona przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawanasowanych rowerzystów. Charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią, co zdecydowanie sprawia, że jest polecana osobom z dobrymi umiejętnościami jazdy rowerem w górskim terenie. Na trasie znajduje się duża ilość sztucznych muld, profilowanych zakrętów, stolików, drewniane dropy oraz naturalne przeszkody i nierówności, jak chociażby uskoki, kamienie, korzenie.

Średniozaawansowani oraz zaawansowani rowerzyści mogą wypróbować swoich sił na naturalnej trasie Enduro, która wymaga nie lada umiejętności.

Enduro przeszła przebudowę i na początku czerwca ponownie została udostępniona miłośnikom jednośladów. Dzięki odświeżeniu część trasy zyskała nowy przebieg, utworzone zostały na niej dodatkowe bandy, a także przeszkody, jak na przykład dropy. Wybrane fragmenty natomiast prowadzone są naturalną linią bez ingerencji w podłoże. Trasę charakteryzują liczne sekcje korzenne, kamienie, ujemne zakręty i uskoki. Trasa obecnie mierzy 1900 m, co oznacza, że zyskała dodatkowe 224 m niepowtarzalnych rowerowych emocji.

W ośrodku PKL na Mosornym Groniu miłośnicy jednośladów skorzystają również z trasy NorthShore o długości 115 m, która przeznaczona jest dla osób o różnym poziomie umiejętności jazdy downhillowej. Trasa w całości pokryta jest drewnianą konstrukcją. Rowerzyści mogą na niej spodziewać się licznych niespodzianek w postaci pochyłych zakrętów, uskoków i sztucznych muld. Trasa NortShore – ze względu na planowany remont – jest obecnie zamknięta, a jej otwarcie w nowej odsłonie odbędzie się już w przyszłym sezonie. 

Entuzjastom downhillu polecamy również kompleks tras rowerowych Babia Góra Trails, znajdujący się w sąsiedztwie kolei PKL na Mosorny Groń. Kompleks liczy ponad 14,5 km tras typu single track o różnym stopniu trudności – od tras zielonych po czarne – dzięki temu nawet początkujący amatorzy jazdy downhillowej znajdą trasę idealną dla siebie.  

Miłośnikom górskiej jazdy rowerowej polecamy również udział w trzeciej edycji zawodów Local Series of Downhill 2023, które już 2-3 września odbędą się na trasach w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi. Chętni mogą zgłosić swój udział nawet w dzień rozgrywek. Informacje o zawodach oraz regulamin dostępne są na stronie www.pkl.pl.

Nabierz tempa na trasach rowerowych w ośrodku PKL Góra Żar

Pasjonaci jazdy downhillowej w ośrodku na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim poczują „flow” na czterech trasach rowerowych, znajdujących się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL. Początkujący, średniozaawansowani oraz profesjonalni rowerzyści wypróbują swoich sił na trasie Easy Line o długości 3800 m.

Na Górze Żar miłośnicy jednośladów skorzystają z jedynej w Polsce trasy typu Air Line. Będzie to nie lada gratka, ponieważ to właśnie na niej zmierzą się z licznymi ziemnymi bandami oraz drewnianymi konstrukcjami, jak chociażby WallRide’y czy kładki, których długość wynosi nawet 15 metrów. Jazda po tej szybkiej i skocznej trasie z pewnością będzie gwarancją niezapomnianych wrażeń od startu aż do samego końca.

Wszystkim zaawansowanym rowerzystom polecamy udział w zawodach, które na trasie Air Line rozegrane zostaną 23-24 września. Regulamin dostępny jest na stronie www.pkl.pl.

Liczne ziemne wybicia, drewniane progi, naturalne przeskoki z kamieni oraz rock gardeny czekają na średniozaawansowanych oraz profesjonalnych rowerzystów na trasie Flow Downhill. Charakteryzują ja niezliczone ilości kamieni, korzeni, zakrętów oraz wszelkiego rodzaju szykan.  Trasa jest szybka, płynna a jej długość wynosi 2000 m.

W ośrodku PKL na Górze Żar na zaawansowanych rowerzystów czeka także wymagajaca trasa Natural Downhill o długości 1800 m, która posiada step-up, kilka dropów, gapy oraz objazdy.

To nie koniec niespodzianek w ośrodku PKL Góra Żar! Na miłośników downhillowej jazdy rowerowej czeka tutaj jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang. Liczne muldy, liny skoczne oraz wiele przeszkód dostępnych jest przez cały tydzień dla wszystkich pasjonatów dwóch kółek. 

Na terenie ośrodka PKL Góra Żar działa również wypożyczalnia sprzętu rowerowego, serwis oraz szkoła, w ramach której pod opieką doświadczonych instruktorów można szkolić swoje umiejętności jazdy rowerowej. 

Trasy rowerowe znajdujące się na terenie ośrodków turystycznych PKL, wchodzą w skład kompleksu PKL Bike Parks i dostępne są dla miłośników jednośladów w ramach jednej karty. 

Do zakończenia sezonu rowerowego – który przewidywany jest na koniec października – rowerzyści mogą skorzystać z karnetów w cenie od 79 zł przy zakupie on-line. 

Szczegóły na temat tras rowerowych PKL Bike Parks dostępne są na stronie www.rowery.pkl.pl. Kartę zakupić można w sklepie internetowym www.pkl.pl. Warto śledzić stronę PKL oraz media społecznościowe ośrodków, by uzyskać informacje o aktualnych promocjach

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane